Skagen Havkajakklub holder åbent hus lørdag den 21. maj

Fra åbent hus arrangementet sidste år.

Skagen Havkajakklub holder åbent hus lørdag den 21. maj

18. maj 2016 - kl. 7:11 - af

Skagen Havkajakklub blev stiftet i september 2009. Klubben er en aktiv klub og færdes man ved strandene i og omkring Skagen, vil man ofte kunne se en gruppe havkajakker glide forbi på det blanke vand, eller se nogle havkajakroere, som trodser vind og bølger på en frisk tur langs kysten.

I klubben lægger man stor vægt på at fremme glæden ved at sejle havkajak og være i nær kontakt med naturen. Havkajakken er en mere sødygtig kajak end kap- og turkajakker og egner sig således fortrinligt til farvandet omkring Skagen.Fra kajakken oplever man naturen på nærmeste hold og kan fxse springende fisk, komme tæt på fugle og møde sæler eller marsvin. Samtidig er man i tæt kontakt med elementerne og skal kende sine egne evner og begrænsninger. Klubben har derfor flere medlemmer, som har taget instruktøruddannelser på forskellige niveauer, og som kan hjælpe med at udvikle den enkelte roer og dermed være med til at højne sikkerheden.

Havkajakroning kombinerer natur og sport. Man kan gå efter de mere stille dage og sejlture i roligt tempo, eller man kan udfordre sig selv med lange ture, ture i et hurtigt tempo eller ture i frisk vind, hvor man tager ud og måske også surfer på bølgerne i sin havkajak.

Havkajakroning er oplevelse, og derfor arrangerer Skagen Havkajakklub også ture til andre steder. Klubben har således haft ture til Limfjorden, ture rundt om Fur og Livø, ture til Mariager Fjord, ture til København, hvor turen er gået rundt i København havn og kanalerne med en afstikker til Trekronerfortet, en tur langs Stevns Klint og ture til Det sydfynske Øhav. Der er ture til den norske skærgård eller lokalt måske en tur til Hirsholmene eller ned langs vestkysten til Kandestederne. Mulighederne er mange, da klubben råder over en specialbygget trailer med plads til 11 havkajakker.

Klubbens faste daglige aktiviteter består af fællesture for alle hver mandag og torsdag aften fra maj til oktober. Turene går typisk sydpå langs kysten – eller når vejret er til det måske en tur ud til Grenen. Herudover arrangeres der mange individuelle ture. Om vinteren er der faste træningstider i svømmehallen, hvor der øves redninger, rul og sikkerhedsrutiner. Og der sejles naturligvis hele vinteren – i passende påklædning og passende vejr.

Skagen Havkajakklub holder Åbent Hus på lørdag den 21. maj fra kl. 10-14. Arrangementet foregår ved stranden lige ud for klubhuset på Vestre Strandvej 29. Her er der mulighed for at prøve at sejle havkajak under vejledning og ledsagelse af en af klubbens instruktører. Her er også mulighed for at få en uforpligtende snak med nogle af klubbens medlemmer over en kop kaffe og et stykke kage.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Havkajakklub holder åbent hus lørdag den 21. maj' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER