Tre nye film i 3D i Skagen Bio

Scene fra X-Men: Apocalypse.

Tre nye film i 3D i Skagen Bio

22. maj 2016 - kl. 8:32 - af

Der bliver brug for 3D-brillerne i Skagen Bio den kommende uges tid.

Der kommer nemlig tre nye film, som alle er i 3D.

På søndag eftermiddag er der premiere på en animationsfilm for hele familien, AngryBirds.

I AngryBirds filmen finder vi endelig ud af, hvorfor fuglene egentlig er så vrede. Filmen tager os med ud til en øde ø, der udelukkende er befolket med lykkelige, men ikke flyvende fugle, næsten altså.

I dette paradis på jord har Red, en rød fugl med et matchende temperament, den lynhurtige Chuck  og den flygtige Bomb altid være anset som outsidere. Men da deres ø en dag invaderes af mystiske grønne grise, bliver det op til de tre outsidere at finde ud af, hvad det er, de grumme grønne grise lige har gang i.

Disney

Tirsdag 31. maj er der mange der kan få et gensyn med en kending – Junglebogen. Da er der premiere på en nye udgave af Disneys animationsfilm Junglebogen, og den nye film er i 3D.

Junglebogen er en helt ny handlingsmættet storfilm om den lille dreng Mowgli, der er vokset op hos en ulvefamilie.

Da den frygtindgydende tiger Shere Khan, der har oplevet, hvor farligt mennesket er, vil dræbe Mowgli, fordi den føler sig truet af ham, indser han, at han ikke længere kan blive i junglen.

Mowgli er nødt til at forlade det eneste rigtige hjem, han har haft, og begiver sig ud på en medrivende og udviklende rejse, godt hjulpet på vej af den strenge panter og mentor Bagheera og den frie ”fugl” bjørnen Baloo.

Undervejs møder Mowgli flere dyr i junglen, som ikke vil ham det bedste. Det gælder blandt andet Kaa, en pytonslange, hvis besnærende stemme og blik hypnotiserer den lille dreng, og Kong Louie med den glatte tunge, der prøver at overtale Mowgli til at afsløre hemmeligheden om den dødbringende blomst, der er så svær at finde: ilden.

Filmen er med danske undertekster, så de originale stemmer, som leveres af bl.a. Bill Murray, Ben Kingsley og Scarlett Johansson, er bevaret.

Filomen er ikke forbudt for børn, men den frarådes for børn under syv år. Det er også baggrunden for, at Skagen Bio viser den om aftenen.

X-Men – igen

I kølvandet på den første film med X-Men, Days of Future Past, tager instruktør Bryan Singer superhelte-franchisen nye steder hen med den nye film X-Men: Apocalypse, hvor X-Men skal bekæmpe den mest magtfulde mutant nogensinde – Apocalypse.

I 1983, i en verden af Ms. Pacman-spil, permanent og højtaljede vindjakker, vågner den udødelige mutant Apocalypse (Oscar Isaac) efter at have været begravet i adskillige årtusinder.

Apocalypse, der er rasende over, at mutanter ikke længere behandles som guder, samler et hold af mutanter for at udslette menneskeheden og skabe en ny verdensorden.

Blandt mutanterne er den desillusionerede Magneto (Michael Fassbender). I et forsøg på at gøre en ende på Apocalypses globale destruktive fremmarch leder Raven/Mystique (Jennifer Lawrence) og Professor X (James McAvoy) et hold af unge X-Men i et opgør mod en tilsyneladende ustoppelig fjende.

Action-filmen med X-Men er også i 3D.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tre nye film i 3D i Skagen Bio' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger