Jubilæum: Festlig dag i Sejlklubben

Jubilæum: Festlig dag i Sejlklubben

27. juni 2016 - kl. 9:28 - af

Skagen Sejlklub havde lørdag åbent hus i forbindelse med klubbens 50 års jubilæum. Over 100 personer lagde vejen forbi til et hyggeligt arrangement omkring klubbens flotte klubhus, som er opført i stil med fiskepakhusene og i øvrigt tegnet af arkitekt Christen Justesen.

Hvor mange sejlklubber i dag kæmper med mange tomme pladser, har Skagen Sejlklub fortsat venteliste.

Som alle klubber i Danmark,  vil sejlklubben gerne have flere medlemmer, og det oplyses at familien Beha’s udsendelser med “Kurs mod fjerne kyster”, har fået mange til at interessere sig for sejlsport.

Hvis man ser på tur muligheder fra Skagen, ligger noget af det mest fantastiske sejlvand kun 5-6 timers sejllads væk. Den svenske skærgård har gennem mange år været mange sejlers foretrukne ferieparadis, og gennem årene har mange knyttet gode venskaber på svenskesiden. Af andre hyggelige ture kan nævnes Ålbæk, Strandby, Hirsholmene, Rønnehavnen, Frederikshavn, Sæby samt 2 havne på Læsø.

Anskaffelsesprisen på en sejlbåd har aldrig været billigere end det er i dag, og skulle der være personer som går med tanker om bådkøb,  er bestyrelsen i Skagen sejlklub meget gerne sparringspartner. Spørgsmålet om, hvilken størrelse båd man evt.skal starte med og andre spørgsmål, som knytter sig til køb af en båd, kan være svære, her rådgiver vi gerne. Iøvrigt ser man flere som i dag går sammen om en båd, så mange muligheder står åbne.

Det er aldrig for sent at købe båd. Man har i Skagen sejlklub et medlem,som købte sin første sejlbåd som 66 årig, og på trods af at han idag er 76 år, er det fortsat ham som lægger flest sømil bag sig.

Som medlem af Skagen Sejlklub er man med i en klub som bygger på frivilligt arbejde, og hvor ånden bygger på samvær og hyggeligt kammeratskab, med mulighed for at leje klubbens flotte lokaler til private arrangementer. 

Skagen Sejlklub har ny hjemmeside under udarbejdelse, og klar inden for få uger.

Skagen Sejlklubs nuværende formand Poul Bendixen der efter mange års aktiv sejlerkarriere og 50 års medlemskab af Skagen Sejlklub valgte i dagens anledning at takke af som formand. Afløser på formandsposten bliver Ove Frederiksen som har siddet som næstformand gennem flere år.

Poul Bendixen udnævnes som æresmedlem i Skagen Sejlklub, som tak for en stor indsats for sejlklubben. 

Skulle der være personer med interesse for sejlsport, som kunne tænke sig en sejltur med sejl, er man velkommen til at kontakte Skagen Sejlklub, formand Ove Frederiksen mobil 21776205, næstformand John Skånberg, mobil nr. 25121997, havnechef Thomas Danielsen mobil nr 23982150 eller kasserer Thomas Mose mobil nr. 28342754

2 kommentarer til “Jubilæum: Festlig dag i Sejlklubben” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Jubilæum: Festlig dag i Sejlklubben”

 • Anders Jørgensen

  Og Kandestederne havde da, allerede ligget der i årtusinder

  Venlig hilsen
  Anders Jørgensen

 • Elly Andersen

  Da jeg kom til Skagen i 1956,sammen med Verner var der ingen sejlklub, kun 3 små sejlbåde,tilhørende Calle ,Villy og gamle Jakob. så vidt jeg husker. Så var der flere der fik lyst til at sejle, så kom der gang i at starte en sejlklub, det var Verner også med i. Vi flyttede fra Skagen i 1970 til Hobro, Danmarks smukkeste fjord.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jubilæum: Festlig dag i Sejlklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER