
Frederikshavn Kommune fotograferer vejene
5. august 2016 - kl. 7:00 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Hvis man på sin færden rundt i Frederikshavn Kommune her de nærmeste dage undrer sig over en lille hvid bil med et kamera på taget, så er der ingen grund til ængstelse. Fotobilen har en praktisk forklaring. Den er på tur rundt på de kommunale veje, for at fotografere vejenes tilstand. 160 kilometer vej kører den, fra den ene ende af kommunen til den anden og tilbage igen. Optagelserne er nødvendige. Park og Vej bruger dem til at registrere hvilken stand asfalten har, om skiltningen er opdateret og så videre.
”Vi ser alle optagelserne igennem, og vi sammenligner med optagelserne fra tidligere for at få overblik over fx nedbrydning af belægninger og forandringer i landskabet. Vi kører hvert år på en sjettedel af vejnettet i kommunen, fordi det er det antal kilometer af kommunens veje, som vi kan servicere om året. Så vi kommer rundt på alle kommunale veje og registrerer med jævne mellemrum”, forklarer Jørgen Aakerberg, fra Park og Vej i Frederikshavn Kommune.
Frederikshavn Kommune har i alt cirka tusind kilometer vej. Kameravognen, der er hyret specielt til lejligheden, begyndte på sin tur i forgårs, og alt efter vind og vejr, kommer den retur om en god uges tid. Men hvis det regner rigtig meget, eller solen skinner ekstra skarpt kan det få betydning for optagelserne, og så kan det vare en fjorten dages tid, før registreringen er tilendebragt.
6 kommentarer til “Frederikshavn Kommune fotograferer vejene” under annoncerne.
På hjørnet af Kronborgvej og Nedre mosevej,er der et stort hul. Altså når man f.eks på cykel kører på cykelstien og skal dreje ned ad Nedre mosevej.Overser man det hul, kan man risikere at komme slemt til skade, der har ligget en større sten,som åbenbart er flyttet fra hullet.
Ser gerne det bliver bragt i orden snarest mulig.
De gamle betonveje både i Gammelskagen og ud til Kandestederne, som har store huller og er dårlige at køre på især for cykler, burde være noget af det første, som blev forbedret.
Skarpæsvej skal man have nyrebælte på, når man er på cykel
For slet ikke at snakke om stykket fra Nørreled og ned til banen. Særlig slemt, hvor skolevej går ud.
Så må man da håbe at den også kommer til at kaste et blik på cykelstierne på Chr.X’s Vej, hvor man sagtens kan få pisket en karton fløde til flødeskum ved at have den i cykelkurven
??
Jeg synes det er rigtigt godt at man vil se vejene efter
Jeg vil dog anbefale at man kører forsigtigt på Flagbakkevej
Da man ellers risikerer at udstyret falder af med de huller der er i vejen der.