
Mystisk dims
25. august 2016 - kl. 10:50 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Genbrugsbutikken Afrika Mission pÄ SkrÄvej fÄr indleveret mange slags varer til brug for salg til velgÞrenhed, og almindeligvis ved man lige, hvilken hylde eller bÞjlestang, varerne skal anbringes pÄ.
Men forleden blev ovenstĂ„ende “dims” indleveret, en ca. 20 cm hĂžj bĂžgetrĂŠsfigur med en revne i “kroppen”. Den Ăžverste del er udskĂ„ret med fire fordybninger, men den kan ikke drejes.
En nydelig lille skulptur. Men hva’ er’et.
Der sidder ikke sandpapir eller andet slibegrej i revnen, men der er brugs-slid pÄ det midterste stykke i bunden.
Hvis nogen kan fortĂŠlle, hvad vĂŠrktĂžjet? (hvis det da er et vĂŠrktĂžj) Â er beregnet til, vil det frivillige personale i Afrika Missionen blive meget glade for et tip.
3 kommentarer til “Mystisk dims” under annoncerne.
Det mÄ da vÊre dukkehatte, nÄr dimsen kun er 20 cm. hÞj
Det ligner en form til at sÊtte filthatte pÄ. De blev brugt i gamle dage pÄ renserier, nÄr man havde renset de fine herres hatte skulle de formes,sÄ kunne man bruge disse trÊklodser til at forme hattene pÄ, sÄ de kunne passe..
hilsen Jane
Tror det er en gine til hatte!