Mystisk dims

Mystisk dims

25. august 2016 - kl. 10:50 - af

Genbrugsbutikken Afrika Mission på Skråvej får indleveret mange slags varer til brug for salg til velgørenhed, og almindeligvis ved man lige, hvilken hylde eller bøjlestang, varerne skal anbringes på.

Men forleden blev ovenstående “dims” indleveret, en ca. 20 cm høj bøgetræsfigur med en revne i “kroppen”. Den øverste del er udskåret med fire fordybninger, men den kan ikke drejes.

En nydelig lille skulptur. Men hva’ er’et.

Der sidder ikke sandpapir eller andet slibegrej i revnen, men der er brugs-slid på det midterste stykke i bunden.

Hvis nogen kan fortælle, hvad værktøjet? (hvis det da er et værktøj)  er beregnet til, vil det frivillige personale i Afrika Missionen blive meget glade for et tip.

3 kommentarer til “Mystisk dims” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Mystisk dims”

  • Det må da være dukkehatte, når dimsen kun er 20 cm. høj

  • cjanesams@yahoo.com

    Det ligner en form til at sætte filthatte på. De blev brugt i gamle dage på renserier, når man havde renset de fine herres hatte skulle de formes,så kunne man bruge disse træklodser til at forme hattene på, så de kunne passe..
    hilsen Jane

  • Karin nordmann

    Tror det er en gine til hatte!

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Mystisk dims' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger