Bosætningsstrategi i Skagen virker

Bosætningskonsulent ,Almina Nikontovic. Billedet er fra årets grundlovsmøde, hvor Almina holdt årets grundlovstale.

Bosætningsstrategi i Skagen virker

3. september 2016 - kl. 9:27 - af

Frederikshavn Kommune har i snart et år haft ansat en bosætningskonsulent, der skal fastholde virksomhedernes nøglemedarbejdere og matche eventuelle ægtefæller med ledige job med henblik på bosætning.  Strategien virker, lyder det fra virksomhederne

En af dem, er Ruths Hotel i Skagen. Hotellet har haft stor nytte af at kontakte bosætningskonsulent, Almina Nikontovic, der har hjulpet med at besætte en ledig stilling i hotellets housekeeping. Det fortæller økonomidirektør på Ruths Hotel, Steen Thygesen, der fik kendskab til bosætningskonsulenten gennem netværket, Bosætning i Skagen:

”Det har været svært i en årrække at besætte housekeeping job i Skagen, fordi der jo simpelthen ikke er nok ledige i målgruppen for denne jobkategori. Derfor var det nærliggende for os at kontakte bosætningskonsulenten for at få hjælp. Og det fik vi. Samme dag. Almina skaffede os flere forskellige kandidater. Én var en kvinde, der har en mand, der i forvejen har job i Skagen. Hun havde de rette kompetencer, så hende ansatte vi.”

Skagen skal vokse

Netværket Bosætning i Skagen arbejder for at skabe varig bosætning blandt pendlere, der rejser til byen i forbindelse med job, men som kunne finde på at flytte igen, hvis ikke både mand og kone finder job. Derfor er det vigtigt at finde de såkaldte ægtefællejob og få sat en integration af hele familien i værk.

”Bosætningsstrategien er vigtig for byen Skagen, for vi er jo ikke en stor nok befolkning i os selv til at få det til at løbe rundt, hvis ikke vi får folk ind udefra. Det må vi jo erkende,” siger Steen Thygesen.

Næste skridt for Netværket Bosætning i Skagen er i samarbejde med blandt andre VUC Nordjylland er at lave sprogundervisning for udvalgte faggrupper. Det skal i sig selv fungere som en fastholdelse af arbejdskraften:

”Når vi har oplært folk, så synes vi jo det er vigtigt, at de bliver her. De skulle gerne blive en del af og finde glæde i hverdagslivet i Skagen”, siger Steen Thygesen.

4 kommentarer til “Bosætningsstrategi i Skagen virker” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

4 kommentarer til “Bosætningsstrategi i Skagen virker”

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bosætningsstrategi i Skagen virker' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger