
Penge til digitale projekter på børneområdet
2. december 2016 - kl. 6:44 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Børne- og Ungdomsudvalget har onsdag den 1. december drøftet en frigivelse af et rådighedsbeløb på udvalgets område.
Byrådet vedtog på møde den 5. oktober 2016 budgettet for 2017 samt efterfølgende budgetoverslagsår. På investeringsoversigten figurerer rådighedsbeløb, anført under Børne- og Ungdomsudvalgets budgetområde.
Bevillingen finansieres med følgende fordeling: digitalisering af skoleområdet 3.596.000 kr., administration af anlægsprojekter på skoleområdet 1.256.000 kr., aministration af anlægsprojekter på daginstitutionsområdet 414.000 kr. samt udvikling af den digitale daginstitution 2.110.000 kr., i alt 7.376.000 kr.
Forud for mødet havde børn-, skole- og arbejdsmarkedsdirektør Heidi Becker-Rasmussen indstillet, at Børne- og Ungdomsudvalget anbefaler Økonomiudvalget og Byrådet, at rådighedsbeløbene frigives som beskrevet.
Tekst af Per Rye



















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Penge til digitale projekter på børneområdet' til en bekendt