
Integrationsrådet siger tak for 2016
13. december 2016 - kl. 6:03 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Integrationsrådet i Frederikshavn Kommune har støttet en række populære arrangementer, og er klar til at sige tak til alle for året der gik. Rådet er glad for, at så mange har taget imod invitationerne til at deltage i fællesskab, sprogtræning, udflugter og events i integrationens navn i Frederikshavn Kommune.
De gode oplevelser for flygtninge og danskere var i flere tilfælde arrangeret i samarbejde med de lokale Røde Kors foreninger, og støttet af midler fra Integrationsrådets pulje for projekter, der fremmer integration. Vendsyssel blev udforsket på en sommerudflugt, hvor deltagerne besøgte Grenen, Den Tilsandede Kirke og Tversted. Flere lærerige og sjove oplevelser, der bragte børn og voksne sammen fik også støtte fra puljen. Blandt de gode indslag var et musikprojekt for teenagere, og et børnekor i samarbejde med Frederikshavn Musikskole. Årets største succes var nok messen, Hele Verden i Frederikshavn, der blev afholdt med rigtig mange besøgende i Maskinhallen i Frederikshavn. Hele Verden i Frederikshavn er allerede nu planlagt til gentagelse i september i 2017.
Tre nye medlemmer er netop valgt til rådet. Ammar Ammin er indstillet af Røde Kors i Skagen, kommer fra Syrien, han har været i Danmark i 2 år, bor i Skagen og læser på VUC. Norma Flores Nielsen kommer fra Peru, er uddannet pædagog og har været i Danmark i 20 år. Mohammed Hanif er indstillet af Venligboerne, kommer fra Syrien, han har været i Danmark i 3 år og bor nu i Frederikshavn.
Integrationsrådet glæder sig til at tage hul på 2017. Hvis man har gode idéer til integrationsprojekter, hvor danskere og udlændinge kan få gode oplevelser sammen i det nye år, så tager rådet mod ansøgninger om støttemidler. Se hvordan på Frederikshavn Kommunes hjemmeside.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Integrationsrådet siger tak for 2016' til en bekendt