VMS Group udvider i Skagen med maritim service i verdensklasse

Daglig leder af VMS Groups nye værksted i Skagen bliver Claus Hald. Værkstedet åbnede den 1. november.

VMS Group udvider i Skagen med maritim service i verdensklasse

11. november 2017 - kl. 6:52 - af

VMS Group i Frederikshavn åbner et satellitværksted på havnen i Skagen. 

Basen er i Frederikshavn, og der er allerede afdelinger i både Norge og Brasilien. Nu udvider VMS Group A/S, tidligere Vestergaard Marine Service, endnu engang. Denne gang med åbningen af et værksted i Skagen.

Værkstedet, der ligger centralt på havnen i Skagen, åbnede den 1. november. Herfra tilbyder VMS Group reparation og vedligeholdelse af alle typer dieselmotorer, turboladere, gear og propeller, ligesom der ydes service til både skibe i havn samt re­parationer under medsejlads – herunder on-site maskinering. På værkstedet er der desuden mulighed for maskinering, opretning og specialsvejsning.

Erfaring og ekspertise

Med afsæt i mange års erfaring og faglig ekspertise yder VMS Group hurtig og fleksibel service 24 timer i døgnet, 365 dage om året. Udover de øvrige kompetencer kan VMS Group også tilbyde totalløsninger med levering af kom­ponenter, service, design, projektering og projektledelse.

Etableringen af endnu et nordjysk værksted skal ses i lyset af planerne om en havneudvidelse i Skagen, og det potentiale, der findes heri, blandt andet et øget behov for maritim service. Her passer VMS Group perfekt ind i havnens vision om ”One Stop Shop”.  Samtidig sikres endnu bedre tilgængelighed for virksomhedens kunder blandt rederier og fiskerflåden i Norge og Sverige.

Styrke og backup

Med domicilet i Frederikshavn har VMS Group en betydelig styrke og mulighed for backup blot 40 kilometer fra Skagen.

– Vi er 115 mand i Frederikshavn, hvor vi også har både lager og 4000 kvadratmeter værksted. Fra vores lager kan vi på kort tid servicere vores kunder med reservedele i høj kvalitet og til konkurren­cedygtige priser. Og vi kan rykke hurtigt ud, når der er behov for øget mandskab, siger driftsdirektør i VMS Group, René Thorhauge, der selv er skagbo.

Det nye værksted ligger centralt på havnen i Skagen – nærmere bestemt Vestre Strandvej 13 – med let til­gang til havnens faciliteter og med mulighed for samarbejde med andre lokale aktører indenfor maritim service og industri – et samarbejde, som VMS Group allerede igennem mange år er kendt for at prioritere højt.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'VMS Group udvider i Skagen med maritim service i verdensklasse' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger