Svømmehallen lukker ikke ned i 2 år

Arkivfoto.

Svømmehallen lukker ikke ned i 2 år

13. maj 2020 - kl. 18:33 - af

Efter at have været del af noget, der kunne minde om et bagholdsangreb, som resultat af, at have været ét lukket fortroligt punkt på et økonomiudvalgsmøde og sidenhen ét lukket fortroligt punkt på et kulturudvalgsmøde – alt med udgangspunkt i Covid-19 situationen, er det tid til at tage til genmæle. Der er helt åbenlyst et behov for at komme med sandheden om SKFC, der pt. er covid-19-tvangslukket og først kommer til at åbne i fase 4, i august.

Bestyrelsen har på intet tidspunkt sagt, planlagt eller påstået, at svømmehallen i SKFC skal være lukket de næste 2 år – lad dette være rammen for dette skriv.
Det, der helt konkret har været ansøgt om, er, muligheden for fremskyndelse af de kvartalsmæssige tilskudsrater, for at få likviditet her og nu samt mulighed for lukning af svømmehallen i op til 2 år. Begge dele er efterkommet af kulturudvalget – og tak for det!

Hvorfor var det så nødvendigt?
Det var- og er fordi, at SKFC har fået aflyst forskellige arrangementer fra Covid-19 situationen indtraf og frem til august for 1,6 millioner. Samtidig stod SKFC i en situation, hvor vi ikke umiddelbart faldt ind under en af de forskellige statslige støtte/kompensationsordninger. Altså stod vi med en nogenlunde uændret omkostningsstruktur men helt uden indtægter. Covid-19 havde med et slag skabt et stort hul i kassen. Det fremrykkede tilskud er ikke kompensation for de manglende indtægter, men alene for at skabe øjeblikkelig likviditet, for at servicere vores faste omkostninger.

Men hvorfor så lukke svømmehallen?
Det er- og bliver aldrig en god forretning at drive en svømmehal. Det er ren ”public service”, som vi selvfølgelig skal have. Men for SKFC er det også det eneste sted, hvor der kunne hentes nogle midler, til finansiering af det kæmpe hul, som Covid-19 situationen skaber for SKFC i 2020.

Vi bliver heldigvis klogere hele tiden og nu kan vi konstatere, at der også er hjælpepakker eller kompensationsmuligheder for SKFC, der gør, at hullet i kassen bliver mindre end først antaget. Når dette er sagt, så må jeg vende tilbage til svømmehallen og driften af denne. Situationen er nemlig den, at der er nogle forestående vedligeholdes opgaver på udligningsbassinet til svømmehallens store bassin samt, at det lille bassin er utæt og skal repareres. Derfor kommer vi til at lukke for svømmehallen i en periode, men med den baggrund at lave et stykke vedligeholdelsesarbejde, der vil kunne spare SKFC for væsentlige driftsmidler.

Hvordan ser fremtiden ud for SKFC?

Vi ser positivt på fremtiden. Vi er meget tilfredse med opbakningen fra kulturudvalget. Det har givet os arbejdsro. Det er også vigtigt for os at fortælle, at det ikke er en politisk beslutning af svømmehallen skal være lukket. Det er bestyrelsen og ledelsen som ønsker, at tilbyde de bedste faciliteter, for vores brugere samt at optimere de steder, hvor vi kan se, der er penge at hente. Penge som så senere kan bruges til yderligere udvikling på stedet. I det fald, at SKFC ikke havde haft udsigt til statslig kompensation, så ville vi have muligheden, for at lukke svømmehallen, for at spare på omkostninger – dette er IKKE planen, men en mulighed, som vi vil gøre alt for, at det forbliver en mulighed!

Vi har nogle klare strategiske mål for SKFC. Vi har siden ansættelsen af Christian Mose, som centerleder, lagt en strategi om, at Skagen Kultur og fritidscenter skal være en god sund forretning, som skaber oplevelser for byens borgere og gæster. SKFC kom ud af 2019 med et overskud på ca. 440.000 kr. Det er et flot resultat, som er skabt af gode medarbejdere og god ledelse. Det afspejler en ny tid! Tag og ros det, i stedet for at tale vores fantastiske hus ned!

Vi har været igennem større omstruktureringer, afskedigelser og gennemgang af hele husets fysiske tilstand. Der er med andre ord en holistisk plan for hele huset – inklusiv de fysiske rammer, som jo er mere end fyrre år gamle. Samtidig er alle omkostninger, som ikke havde værdi for husets brugere eller huset selv elimineret. Der er- og bliver hele tiden optimeret og skabt nye tiltag, som kommer alle vores brugere og gæster til gode.

Vi er klar til at se ind mod en lys fremtid. En fremtid med store ambitioner for SKFC og for byen. Ambitioner som ikke indebærer, at kommunen skal tilføre SKFC flere midler eller øgede tilskud. Vi havde lavet præcist lige så godt et 2020 resultat som 2019 resultatet, hvis ikke Covid-19 havde ødelagt hele indtægtsgrundlaget, for det meste af 2020.

Skagen hallen, som SKFC kaldes i daglig tale, er et veldrevet center midt i en forandringsproces. Vi har et personale og en ledelse der har én meget professionel tilgang til deres arbejde. Bestyrelsen er meget glade og stolte for de daglige arbejde der bliver lagt i at få centeret til fungere i dagligdagen og samtidig være fremadrettede og udviklingsorienterede.

Jeg har gennem dagen, i går, mødt flere spørgsmål, der har taget udgangspunkt ”synsninger”, fordomme og vrangforestillinger omkring driften af SKFC fra brugere og interessenter. Herunder er det meget beklageligt, at der er kommet nogle politiske udmeldinger ud, som kunne skabe forvirring omkring den virkelighed, som er faktisk og relevant. Konklusionen må være, at det ikke er godt ”kun” at bringe brudstykker af en helhed, da det har været med til at skabe noget, der kunne minde om en hetz mod SKFC.

Vi, der sidder i bestyrelsen, skal nok klare os, da vi ved, at der er styr på alle de dele af forretningen ”SKFC”, som vi kan styre – herunder er ikke Covid-19. Hvad værre er, så har ”I” med jeres hetz skabt utryghed hos vores gode personale, der pludselig er blevet bange for, om de havde et job og komme tilbage til efter Covid-19. Lad os holde os til fakta i fremtiden.

Der er også skabt masser af utryghed ude hos alle vores søde brugere af svømmehallen, herunder en stor gruppe udviklingshæmmede (der elsker svømning), SIM, SIS, skoler, svømmeklubber, dykkerklub, lokale og turister og mange flere – alle sammen ”brugere/gæster”, som skal have mulighed for at få deres svømmemotion, lære at svømme, have det sjovt eller det sociale samvær, som det giver med en tur i svømmehallen – uanset hvem man er, alder og svømmeniveau. Tænk på dette, når i skriver frit for leveren og uden hold i virkeligheden! Tænk i stedet, at vi har et af Nordjyllands fedeste idrætscentre til glæde for en masse – samt at vi vil gøre alt for, at vi også har dette fremtiden.

Kære personale og brugere af Skagen Kultur- og fritidscenter. Lad det stå bøjet i neon, at bestyrelsen og centerledelsen vil gøre alt hvad den kan, for at vi kommer i gang til ”sæsonstart” i august/september 2020. Det er en klar ambition, at vi er i mål med genåbning til sæsonstart i august/september, men vi er også klar over, at der kan opstå ting undervejs, som kan overraske os og udskyde processen. I så fald vil I blive orienteret, selvfølgelig.

Det har på intet tidspunkt været en intension eller en beslutning fra bestyrelsens side, at svømmehallen lukker i 2 år – hvis nogen måtte være i tvivl! Økonomien skal hænge sammen og Covid-19 har presset os, det er et faktum, men som skrevet ovenfor, så er SKFC på ret kurs og har præsteret godt i 2019 og det kommer vi til igen.

Formand for SKFC, Klaus Henry Kristoffersen.

3 kommentarer til “Svømmehallen lukker ikke ned i 2 år” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Svømmehallen lukker ikke ned i 2 år”

  • Else Marie Christensen

    Sædvanlig populisme, eller i værste fald uvidenhed, fra DFs side..
    En svømmehal skal ikke være en overskudsforretning, men et servicetilbud til borgerne.
    Det er bedst, og i det lange løb, billigst for den enkelte forbruger.

  • Erik Markman

    Klar og præcis tale – tak for det !

  • Chresten Sloth Christensen

    Tillykke med kompensationen. Det er både godt og glædeligt.

    Men hvor kan man læse eller høre om den helhed, som nogle angiveligt har ageret uden at kende? Og hvor galt er det præcist fysisk med svømmehallen, der jo for få år siden blev renoveret?

    Og hvem er det præcist, der spreder misnøje om SKFC?
    Det kan da ikke være de 2 politiske kommentarer, der har været her i avisen?

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Svømmehallen lukker ikke ned i 2 år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger