Koncert i krydsfelt mellem modernitet og tradition

Koncert i krydsfelt mellem modernitet og tradition

27. september 2023 - kl. 9:35 - af

Et samspil mellem tradition og modernitet er i vente, n√•r to unge musikere fra Aalborg Symfoniorkester s√łndag 1. oktober kl. 16.00 giver koncert i Skagen Kirke.

Det er Skagen Musik- og Teaterforening, der har inviteret fl√łjtenisten Ida Marie S√łrmo og slagt√łjsspilleren Jonas Ervolder Bov√© til at komme tilbage til toppen af Danmark. De var ogs√• med, da musikforeningen i begyndelsen af august havde bes√łg af Aalborg Symfoniorkester i anledning af foreningens 75-√•rs jubil√¶um.

Duoen byder p√• b√•de smukke melodier og inciterende rytmer. I et varieret og sp√¶ndende klangunivers pr√¶senteres publikum for mange forskellige instrumenter og v√¶rker, der drager inspiration fra flere verdenshj√łrner. Ikke mindst fra USA, der i koncertprogrammet er repr√¶senteret med hele fire komponister: Amanda Harberg, Lou Harrison, Payton MacDonald og Michael Iorio.

Desuden er der musik af islandske √Āskell M√°sson og af Jonas Ervolder Bov√©, der alts√• ikke alene spiller slagt√łj ‚Äď han er ogs√• komponist, sanger og multiinstrumentalist.

Bov√© s√łger med sine kompositioner at udfordre de konventionelle gr√¶nser mellem kantethed/sangbarhed og modernitet/tradition. Han er f√łdt og opvokset i Aalborg, uddannet ved musikkonservatorierne i Aalborg og Odense.

Ida Marie S√łrmo er uddannet som fl√łjtenist p√• konservatorierne i Kristiansand og Trondheim. Hun kom i 2014 til Aalborg Symfoniorkester som solo piccolofl√łjtenist. F√łr den tid spillede hun i orkestre som Bergen Filharmoniske Orkester, Trondheim Symfoniorkester, Kristiansand Symfoniorkester og Odense Symfoniorkester.

Koncerten finder sted 1. oktober kl. 16.00 i Skagen Kirke.

Billetter kan k√łbes forud for koncerten ved indbetaling af entr√©-prisen, som er 100 kroner for medlemmer af SMTF og 200 kroner for ikke-medlemmer til foreningens MobilePay-konto 126440. Unge under 18 √•r har gratis adgang til koncerten.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Koncert i krydsfelt mellem modernitet og tradition' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER