Røgudvikling i lejlighed i Gl. Skagen skyldtes overbelastet elinstallation

Overophedningen af elnettet blev heldigvis aldrig til en regulær brand.

Røgudvikling i lejlighed i Gl. Skagen skyldtes overbelastet elinstallation

8. januar 2026 - kl. 12:59 - af

Lidt før klokken 11 i formiddag blev de lokale deltidsbrandmænd kaldt ud til en melding om røgudvikling i en lejlighed på Skagen Klit i Gl. Skagen.

Ved ankomsten til stedet kunne brandfolkene hurtigt konstatere, at der ikke var tale om brand. Årsagen til røgen viste sig at være en overbelastning af elinstallationen i lejligheden.

Ifølge brandvæsenet kan en overbelastning opstå, når et elektrisk kredsløb belastes mere, end det er dimensioneret til. Det kan eksempelvis ske, hvis for mange elektriske apparater er tilsluttet samme kredsløb, eller hvis strømstyrken overstiger, hvad ledningerne kan holde til. I sådanne tilfælde kan ledningerne blive overophedede, hvilket kan medføre, at isoleringen smelter og danner røg.

Der skete ingen personskade i forbindelse med hændelsen, og brandvæsenet kunne efter at have tjekket lejligheden grundigt afslutte indsatsen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Røgudvikling i lejlighed i Gl. Skagen skyldtes overbelastet elinstallation' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger