DN skal ikke længere kunne handle som en myndighed

DN skal ikke længere kunne handle som en myndighed

18. februar 2026 - kl. 8:39 - af

Af Kim Edberg Andersen, miljøordfører, folketingsmedlem i Danmarksdemokraterne valgt i Nordjyllands Storkreds:

Danmarks Naturfredningsforening er en interesseorganisation. Problemet er bare, at de nærmere agerer som en myndighed.

Tilbage i 1937 opnåede DN at få særstatus, hvor de fik mandat til at kunne rejse fredningssager på egen hånd, både på privat og offentlig ejendom. Det er et kæmpe privilegium og yderst usædvanligt for en privat organisation at opnå. DN har faktisk privilegier som en myndighed. Desværre har DN ikke formået at leve op til det store ansvar, da de agerer lukket og ved at have ført en konfrontatorisk stil over for involverede, f.eks. som over for lokale lodsejere, der først er blevet inddraget meget sent i fredningsprocessen.

Med Danmarks Naturfredningsforenings mulighed for selv at rejse fredningssager opstår en række problemer. Det kan få store konsekvenser for lodsejere, kommuner og lokalsamfund. Desuden kan en fredning begrænse ejendomsretten, stoppe udviklingsprojekter og påvirke den lokale økonomi. Sådan en form for indflydelse og helt særlig position, som andre foreninger ikke får, kræver et enormt ansvar, og det lever Danmarks Naturfredningsforening ikke op til.

Derfor skal de have frataget deres ret til at kunne rejse fredningssager på egen hånd.

1 kommentarer til “DN skal ikke længere kunne handle som en myndighed” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “DN skal ikke længere kunne handle som en myndighed”

  • Nogen skal jo tage et ansvar og det er der ingen folketingspolitikere der gør. Se bare på vores forarmede natur. Der er lovet forbedringer i årtier. Så stem ikke på folk som har været i regering de sidste årtier. De har snakket og intet gjort.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'DN skal ikke længere kunne handle som en myndighed' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger