Kondibingo er en hjertesag for Hulsig
28. juni 2026 - kl. 6:01 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Motion er godt for både sjæl og krop, siger den medicinske ekspertise – og så må det godt kombineres med lidt spænding og hyggeligt samvær. Det er filosofien bag de traditionsrige kondibingo-aftner i landsbyen Hulsig syd for Skagen.
Lige så længe nogen kan huske, har Hulsig Borgerforening arrangeret kondibingo hver mandag aften i skolernes sommerferie. I år går det altså løs mandag den 29. juni, og sidste omgang er mandag den 3. august. Deltagerne sendes afsted kl. 19 fra stationspladsen i Hulsig, som er det naturlige samlingspunkt midt i landsbyen.
Princippet er enkelt: den lokale borgerforening sørger for at udlægge en rute på 3-4 km. Deltagerne kan købe bingoplader for 5 kr. pr. stk. Undervejs på ruten kan de krydse de numre af, som er anbragt på 15 forskellige poster. Tilbage ved udgangspunktet vanker der præmier for en fyldt række (10 kr.), to rækker (50 kr.) og for fuld plade får man 100 kr. I en tid med prisstigninger for de fleste varer er det bemærkelsesværdigt, at disse beløb har været uændrede i flere årtier.
Alligevel er arrangementet så viseligt indrettet, at der i gennemsnit bliver et lille overskud til borgerforeningens drift – hvilket naturligvis glæder foreningens kasserer og næstformand Niels H. Bünemann.
”Hvad vi tjener på kondibingo bliver typisk brugt på arrangementer, hvor borgerforeningen står for et gratis traktement. Deltagerne i kondibingo får selv glæde af det, da vi den første og sidste mandag hvert år byder på kaffe og kage, når ruten er tilbagelagt”, siger borgerforeningens kasserer.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kondibingo er en hjertesag for Hulsig' til en bekendt