Dagplejere på hjul
19. april 2017 - kl. 6:14 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Redaktionen har modtaget dette indlæg fra dagplejerne Henriette og Dorthe:
Vi har længe gået og ønsket os en ladcykel, da det ville give os muligheder for, at komme længere rundt i vores skønne natur og bruge vores nærmiljø endnu mere. Ture ud til den tilsandende kirke, ud at køre med sandormen, rundt på de nye stier ved grenen, rundt havnen eller bare suse rundt i vores fantastiske by og mærke vinden i kinderne, finde et godt sted, at spise vores madpakker inden turen går hjemad igen til et velfortjent hvil.
Et hav af nye muligheder og oplevelser vil åbne sig for os, hvor kun fantasien sætter grænser.
Vi har vendt og drejet mange ideer til hvordan det skulle kunne lade sig gøre for os. Vi valgte at give nogle udvalgte lokale firmaer mulighed for at købe en reklame på vores cykler.
Vi har selv betalt 6.000 kr hver til cyklerne for, at vise at vi virkelig brænder for at give “vores” børn nogle gode oplevelser og på den måde have ejerskab over cyklerne.
Vi skrev en ansøgning og gik rundt med børnene til de udvalgte firmaer og vi må sige at vi blev taget fantastisk godt imod, alle var hurtigt med på ideen og syntes at det var et super initiativ og på under 14 dage var begge cykler bestilt.
Da det er nødvendigt at børnene har cykelhjælme på så vi kan fragte dem sikkert rundt i byen, var vi så heldige at Lions – Skagen herreklubben valgte at sponsorerer flotte røde godkendte hjælme til os.
Vi har allerede været på vores første ture rundt i vores skønne by og børnene hviner af glæde og begejstring og det gør deres dagplejere også.
Vi vil gerne TAKKE vores sponsorer for at de har gjort det muligt for os at investerer i en ladcykel, uden jer var det ikke muligt, vi er dybt taknemmelige.
Dorthe og Henriette
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Dagplejere på hjul' til en bekendt