
Kommentar til de nye restaurationsforeskrifter i Skagen
1. juni 2017 - kl. 9:36 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Redaktionen har modtaget nedenstående fra Pia Karlsen:
Ved byrådsmødet i aftes blev det klart, at Fr. Havn Kommune, til trods for den verserende politiske drøftelse om nye restaurationsforskrifter, her i maj har udstedt dispensationer til mindst 6 restauratører, som derfor med de nuværende restaurationsforeskrifter, i sommer 2017 må spille 12 timer dagligt på 10 individuelle dage, uden overholdelse af de gældende miljøregler for støj.
Når 6 restauratører allerede har fået en dispensation, mener vi ikke i Venstre, at vi kan vedtage de, af kommunaldirektøren foreslåede nye foreskrifter, som vi tidligere har ønsket vedtaget.
Et ellers fint forslag som var fremkommet efter en lang dialog med restaurationserhvervet i Skagen samt tilpasset de indkomne høringssvar. Et tilrettet forslag som muliggjorde dispensation for de tilladte støjgrænser på 25 på forhånd fastlagte spilledage i tidsrummet kl 15-18 og kl 21-24 – altså de samme 25 dage for alle restauratører.
Derfor vil de nuværende restaurationsforeskrifter også være gældende i 2017 i Skagen. Godt for dem som allerede har booket musik og lagt planer for sæsonen, men skidt for de, der frygter mange forskellige dage med støjgener, fordelt hen over sommeren – afhængig af hvilke 10 dage, den enkelt restauratør har søgt om dispensation for.
S og DF fremlagde under byrådsmødet et nyt forslag gældende fra 1. Oktober 2017 – altså næste sommer (hvor det kommende byrådsvalg i november er afsluttet).
Heri indgår blandt andet en skærpet kontrolindsats, hvortil der “afsættes de nødvendige ressourcer”
Venstre mener ikke vi kan og skal vedtage et nyt forslag, uden yderligere dialog med borger, erhvervsliv og turisterne i Skagen.
Venstre ønskede derfor sagen retur til Plan- og miljøudvalget – så byrådet, efter en dialog med interessenterne senest i september kunne vedtage en ny foreskift pr 1. Oktober 2017, som alle ville kunne leve godt med og af.
Jeg synes det er bekymrende, at vi med et forslag, smidt på bordet midt under et byrådsmøde, om et for Skagen så vigtigt nyt regelsæt, ikke bruger den fornødne tid på en ordentlig drøftelse og belysning af konsekvenserne – når det alligevel først skal gælde fra 2018.
– f.eks
Hvad betyder disse nye foreslåede rammer for erhvervet og for borgerne?
Hvad bliver de økonomiske konsekvenser for kommunen (og borgerne) ved øget kontrol og hvorledes vil man dokumentere overtrædelser af de fastsatte regler?
Hvor og hvordan kan borgerne henvende sig ved gener osv?
Skal de nye foreskrifter ikke evalueres og i givet fald hvornår?
Med venlig hilsen
Pia Karlsen
Byrådsmedlem (V)
6 kommentarer til “Kommentar til de nye restaurationsforeskrifter i Skagen” under annoncerne.
















Hellere politikere i valgkamp end politikere i lav flyverskjul. Ud af 5 folkevalgte i Skagen er det vel kun Pia der har turde have en mening om denne sag. Enig eller ej, fint nok, men man har dog noget at forholde sig til.
Her er der da vist kun tale om at valgkampen er gået igang.
Synd at Pia ikke selv kan se, at denne sag er vigtigere for byen, end at hun skal bruge den til at føre valgkamp.
Men vi kan da kun håbe på, at hun ikke får en plads i det kommende byråd.
Klaus Nielsen har fuldstændig ret i, at embedsværket ikke kan lastes. Her har man bare fulgt gældende regler for dispensationer.
Men politikerne. Godt nok/heldigvis kræver vort demokrati at borgerne høres, men sagen startede vel allerede ved sæsonåbningen i 2016, så der har vel været masser af tid til overholdelse af dette. Problemet har vel nærmest været, at der gik politisk fnidder i tingene, og at man var bange for at træde nogle af parterne over tæerne. Altså manglende mod til at træffe upopulære beslutninger, hvilket vel også er en del af gamet, når man stiller op til valg og bliver valgt ind i byrådet?
Resultatet er, er vi nu står i samme situation som sidste sommer med hensyn til det nogle kalder støj og andre musik (godt nok unødvendig høj musik).
Spil for ind i h——, spil så det brager. Ligesom dem der udbygger uden tilladelser eller fjerner fredede klitter – der sker ikke en døjt bagefter. Hva ville frederikshavnerne sige til, at borgerne i Skagen sagde, at nu skulle palmestranden fjernes pga nedfaldende nødder?
Det er vel således, hvis kommunen har modtaget ansøgninger inden byrådsmødet, så skal forvaltning/administration følge gældende regler, uanset om der umiddelbart derefter, bestemmes noget andet i byrådet. Forvaltning/administration kan ikkke udskyde behandling af ansøgninger, på forventet ændring af reglerne. At så der er nogle testauratører som har været hurtigt med at få sendt ansøgning, skal de ikke straffes for. Go’ sommer med musik i Skagen. Håber at der tages hensyn til styrken af musikken, så naboer m.v. Også ksnnyfr sommeren.
Havde det ikke været for datoen, skulle man tro det var en aprilsnar. En kommune hvor administration & de folkevalgte ikke taler sammen, jøsses.