Verdensballetten blev fejret ved Den Tilsandede Kirke

Verdensballetten blev fejret ved Den Tilsandede Kirke

18. juli 2017 - kl. 9:43 - af

Statsminister Lars Løkke Rasmussen var blandt gæsterne til Jubilæumsforestillingen ved Den Tilsandede Kirke.

Verdensballetten fejrede sit 10 års jubilæum med en storslåede forestilling – som altid ved Den Tilsandede Kirke. Den stærke blæst kunne ikke forhindre at de verdensberømte balletdansere leverede en international pragtpræstation. Man er ikke i tvivl om at dette er stor kunst. Både den sublime teknik som danserne præsenterer – men også intensiteten og den stærke indlevelse, det hele gik op i en højere enhed mandag aften ved Den Tilsandede Kirke. Det var poetisk, det var lyrisk, det var nærværende og det var elegant.

Ukrainskfødt svane

Den ukrainskfødte ballerina fra balletten i Berlin Iana Salenko, dansede den berømte solo ”Døende Svane” på en gang både let og stærk, men også sart og skrøbelig. Engelske Lauren Cuthbertson og italienske Federico Bonelli – begge fra The Royal Ballet of London, dansede en meget intens kærligheds pas de deux fra balletten Manon, og portugisiske Marcelino Sambé fik på scenen selskab af engelske Kristen McNally, i den stærke pas de deux: Côte á Côte, som Prins Henrik har skabt lydbilledet til. Kristen McNally var med kort varsel sprunget ind for Roberta Marquez der måtte melde fra til forestillingen pga lykkelige omstændigheder.

Når to bliver til et

Aftenen sluttede med en overdådig udgave af pas de deux og coda fra balletten Don Quixote med Iana Salenko og Verdensballettens kunstneriske leder Steven McRae i pas de deux’en. Man forstår til fulde hvorfor lige disse to dansere af verdens førende balletanmeldere igen og igen bliver udråbt til det stærkeste og mest interessante par på balletscenen lige nu. Det er to mennesker der bliver til et. Bevægelser, mimik, udtryk – ja alt er så synkront at man næste tænker de er tvillinger. Hårfarven, størrelsen, bevægelserne… – de kom til Danmark fra Australien, allerede tirsdag rejser de videre til Japan, der er bud efter dem på de store scener og man forstår det fuldt ud.

Danske musikere akkompagnerede

Aftenens program blev ledsaget af den berømte danske sopran Susanne Elmark som sang Puccini, Gounod og Verdi så ikke et øje var tørt. En pragtfuld stemme, en pragtfuld kunstner som henførte publikum og gav dem store oplevelser. Både ballet og sang blev akkompagneret af to unge kunstnere – Niklas Walentin på violin og Alexander McKenzie på klaver. Et super samspil af to musikere man absolut skal holde øje med. De har lige debuteret i Londons Wigmore Hall og snart gælder det New York Carnegie Hall. Deres musikalitet og samspil, deres opmærksom for dansen på gulvet kom stærkt til udtryk i både den akkompagnerende balletmusik og de to solostykker af Gershwin og Jakob Gade.

Statministeren og premierministeren blandt publikum

Jens-Christian Wandt kan være stolt af denne aften. Det han begyndte for 10 år siden er vokset og blevet en fornem kulturel ambassadør for Skagen, men også en ægte kulturbegivenhed for hele Nordjylland og Danmark. At der var noget at fejre kunne man også se på de mange celebre gæster på rækkerne – bl.a. Statsminister Lars Løkke Rasmussen, den tidl. franske premierminister Bernard Cazeneuve, racerkøreren Tom Kristensen, bestyrelsesformand Karin Salling, hoffets kommunikationschef Lene Balley, Frederikshavns Borgmester Birgit Hansen, beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen, programvært Søren Dahl og sangeren Bryan Rice – for blot at nævne nogle få. Jens-Christian Wandt præsenterede det sidste nummer med en lille tale hvor han også takkede publikum for deres store trofasthed – som han sagde ”Tak for de første 10 år – vi glæder os til de næste 10 år.”

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Verdensballetten blev fejret ved Den Tilsandede Kirke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger