Lidl holdt rejsegilde

Facaden ud mod Chr. X's Vej er inspireret af Fiskepakhusene.

Lidl holdt rejsegilde

14. december 2017 - kl. 18:43 - af

Ifølge traditionen skal bygherren holde et gilde for sine håndværkere, når husets spær er rejst.

Den tradition levede Lidl  i dag op til da de holdt rejsegilde på deres nye store bygning på Chr X’s. Vej.

Heldigvis er taget delvist lagt på, så de fremmødte håndværkere kunne stå i tørvejr, mens Karl Erik Slynge fra Trigon og Kristoffer Kaae Stimpel, fra Lidl  holdt taler. Bagefter havde Lidl arrangeret at Lasses Pølsevogn var mødt op på pladsen, så der var pølser til alle.

Byggeriet af den 1500 m2 store discountbutik går efter planen. Lidl overtog grunden den 1. maj, og hen over sommeren er flere bygninger fjernet, inden byggeriet kunne gå i gang i september.

Mellem 25-35 håndværkere, de fleste nordjyske, har arbejdet på projektet, hvor Trigon har hovedentreprisen.

Præcis hvornår den nye flotte bygning står klar vides ikke med sikkerhed, men det bliver engang i foråret 2018.

 

 

1 kommentarer til “Lidl holdt rejsegilde” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “Lidl holdt rejsegilde”

  • Axel christensen

    Velkommen Lidl..!! Nu mangler det nok Ikke noget på Dagligvare- sektor-siden”” på Skagen.. Nok af tilbud”” Bliver Spændende at følge dette..!!!

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lidl holdt rejsegilde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger