REMA 1000 fÄr tilladelse til at udvide

REMA 1000 fÄr tilladelse til at udvide

20. februar 2018 - kl. 7:05 - af

ByrÄdet har pÄ rÄdets seneste mÞde godkendt, at REMA 1000 fÄr lov at udvide.

Forud for mÞdet havde sÄvel Plan- og MiljÞudvalget som Økonomiudvalget anbefalet over for ByrÄdet, at bÄde lokalplan og kommuneplantillÊg vedtages uÊndret i forhold til de forslag, der har vÊret fremlagt til offentlig debat, men at bemÊrkningerne til lokalplanens bestemmelser Êndres som foreslÄet.

I forbindelse med offentliggĂžrelse af planforslagene har Center for Teknik & MiljĂž sendt hĂžringsbreve til 95 ”naboer”. 28 offentlige myndigheder, interesseorganisationer mm. er orienteret, og 121 er orienteret, fordi de abonnerer pĂ„ nyheder pĂ„ www.frederikshavn.dk, der vedrĂžrer planforslag.

Der var ikke indkommet indsigelser imod planforslagene, men Frederikshavn Kommunes Trafiksikkerhedsudvalg havde vurderet vejadgangen til lokalcentret fra NordsĂžvej.

ByrÄdets ja betyder, at REMA 1000 kan udvide den eksisterende dagligvarebutik fra 1.000 m2 til 1.200 m2, udvidelse af varegÄrden til eksisterende udvalgsvarebutik (Jem & Fix) samt forbedring af vejadgang til varelevering til de to butikker foruden en udvidelse og nyindretning af eksisterende parkeringsanlÊg.

 

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'REMA 1000 fÄr tilladelse til at udvide' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger