
Ny tilskudsordning til folkeoplysende foreningerne i stĂžbeskeen
9. maj 2018 - kl. 7:57 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Det skal vĂŠre lettere, mere simpelt og komme flere til gavn. Det er mĂ„lsĂŠtningen med den nye tilskudsordning for folkeoplysende foreninger i Frederikshavn Kommune (ogsĂ„ blandt nogle kendt som âfrederikshavnerordningenâ), som Kultur- og Fritidsudvalget drĂžfter i dag onsdag den 9. maj.
Forslaget afskaffer den udskĂŠldte â25Ă„rs regelâ, hvor foreningerne modregnes, hvis de har medlemmer over 25 Ă„r. Samtidig foreslĂ„s et meget mere simpelt tilskudssystem, sĂ„ de enkelte foreninger slipper for meget af det bureaukrati de i dag er pĂ„lagt med indberetninger og ansĂžgninger. Grundstammen i forslaget er at erstatte de mange forskellige tilskud i dag med Ă©t medlemstilskud, som gives pr. antal medlemmer under 25 Ă„r i foreningerne. Der vil formentlig blive forskellige âmedlemsgrupperâ afhĂŠngig af type forening, men lidt forenklet kan man sige, at som udgangspunkt skal fx en spejder under 25 Ă„r have det samme i tilskud uanset hvilket korps osv.
âDet er et enigt Kultur- og fritidsudvalg, der nu tager fat om det her. Vi har allerede haft informations- og dialogmĂžde med FUF, IdrĂŠtssamvirke og Folkeoplysningsudvalget. Det er min forventning at forslaget kommer til hĂžring efter vores udvalgsmĂžde pĂ„ onsdag og at vi kan trĂŠffe en beslutning pĂ„ vores mĂžde efter sommerferien. SelvfĂžlgelig afhĂŠngig af hvad hĂžringssvarene melder ind. Vi har et vindue til ĂŠndringer nu her og derefter skal vi have ro og stabilitet om tilskuddene igenâ siger Anders Broholm, formand for Kultur- og fritidsudvalget, der ogsĂ„ oplyser, at der bliver et dialogmĂžde i slutning af maj for alle interesserede.
OplÊgget fra forvaltningen bygger pÄ en sammenligning af tilskudsordningerne pÄ tvÊrs af kommunerne i Nordjylland. UndersÞgelsen viser, at nogle foreninger fÄr et stort tilskud i dag i forhold til hvad sammenlignelige kommuner giver. Ved at komme tÊttere pÄ hvad andre kommuner gÞr, vil det vÊre muligt at omfordele de midler til de Þvrige foreninger, sÄledes at fx 25Ärs reglen kan afskaffes.
âVi er helt bevidst om at nogle bliver glade og andre utilfredse â sĂ„dan er det nĂ„r man rĂžrer ved en tilskudsordning. I valgkampen fyldte utilfredsheden med 25Ă„rs reglen meget og det er ogsĂ„ en kendt sag at tilskudssystemet i dag er meget indviklet. I denne nye ordning, vil der blive gjort op med begge dele.â siger Anders Broholm, Formand for Kultur- og Fritidsudvalget.
Det samlede hÞringsmateriale vil blive offentliggjort kort efter KFU mÞdet, sÄfremt udvalget altsÄ beslutter at sende det i hÞring.





.gif)











Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny tilskudsordning til folkeoplysende foreningerne i stĂžbeskeen' til en bekendt