Golf dag blev en succes

Bedst på dagen var disse fire damer. Vibeke Poulsen – Heidi Frænde Sørensen – Lone Flyvholm – Jane Flyvholm.

Golf dag blev en succes

11. juni 2018 - kl. 8:13 - af

I tirsdags blev der, pÃ¥ Hvide Klits fantastiske bane i Bunken, afholdt “Golf for alle”.

Golfklubben havde inviteret alle til at prøve at spille golf. 51 golfspillere og 21 spillere der ( endnu ) ikke er medlem af en golfklub fik nogle forrygende timer på golfbanen.

” Vi hÃ¥ber naturligvis med arrangementet at have givet dem der endnu ikke er medlem af klubben, lyst til at gÃ¥ i gang med det fantastiske spil”, udtaler Jan ” Jansen” Andersen, fra Golfklubben.

Inden dagen sluttede med buffet i caféen og præmieoverrækkelse spillede 18 hold Texas scramble over 9 huller. I matchformen Texas scramble slår alle 4 spillere hver sin bold. Der hvor holdets bedste bold ligger, skal de fire spillere så slå deres næste slag. Det gør man indtil en af spillerne slår bold i hul.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Golf dag blev en succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger