Brobygning mellem folkeskoler og erhvervsliv virker

Brobygning mellem folkeskoler og erhvervsliv virker

27. juni 2018 - kl. 9:35 - af

En mÄlrettet indsats for at udvide lÊrernes og elevernes kendskab til erhvervslivet og de uddannelsesmuligheder, der er lokalt i Frederikshavn Kommune, bÊrer frugt.  

Dansk Byggeri har sin Ärlige mÄling af erhvervs- og byggevenlige kommuner undersÞgt kommunernes politik om erhvervspraktik i folkeskolerne. Her rykker Frederikshavn Kommune rykker 46 pladser frem til en placering som nummer 1 for sin uddannelsespolitik, der sigter mod at klÊde eleverne pÄ til at kunne trÊffe et kvalificeret uddannelsesvalg.

”Vi vil gerne Ă„bne elevernes Ăžjne for de muligheder, der findes i Frederikshavn Kommune for at tage en uddannelse, der er gode job- og karrieremuligheder i. Her er mange internationale virksomheder, og vi er fx som Det BlĂ„ Danmarks hovedstad stĂŠrke aktĂžrer i den maritime branche. Vi gĂžr en stor indsats for at bygge bro imellem folkeskolerne og virksomheder, sĂ„ lĂŠrerne kan kvalificere elevernes valg af uddannelse og give dem indsigt i de lokale virksomheders placering pĂ„ jobmarkedet. Der er brug for, at de unge vĂŠlger at tage enten en erhvervsuddannelse eller en videregĂ„ende uddannelse, hvis vi skal efterkomme fremtidens behov behovet for kvalificeret arbejdskraft,” siger Tommy Lund Christensen, erhvervsplaymaker, Frederikshavn Kommune.

Frederikshavn Kommune placerer sig godt pĂ„ de indikatorer, der er undersĂžgt pĂ„ uddannelsesomrĂ„det – fx er der et godt samarbejde mellem skoler og virksomheder, og der er mange erhvervsuddannede.

Hurtigere sagsbehandling

En kontinuerlig indsats for at reducere sagsbehandlingstiden pÄ byggeansÞgninger skaber positive resultater. I Dansk Byggeris undersÞgelse rykker Frederikshavn Kommune fra en placering som nummer 45 til nummer 28.

”Det er vigtigt, at vi kan levere en kvalificeret, smidig og hurtig byggesagsbehandling. Det er en af de knapper, vi selv kan skrue pĂ„, og vi kan se, at det virker til gavn for de virksomheder, som gerne vil udvide eller bygge nyt, og for byggeriets virksomheder”, siger Birgit s. Hansen, borgmester, Frederikshavn Kommune.

Flere dialogmÞder 

Frederikshavn Kommune springer fra en placering som nummer 48 til 1. plads for at arbejde med en langsigtet udbudspolitik og for at holde mĂžder, hvor kommunen orienterer om kommende udbud.

I Dansk Byggeris undersÞgelse er Frederikshavn Kommunes placering samlet set uÊndret pÄ 75. pladsen. Der er plads til at optimere pÄ flere omrÄder:

”Vi vil gerne i tĂŠttere dialog med virksomhederne inden for byggeriet, og derfor inviterer vi efter sommerferien entreprenĂžrer, hĂ„ndvĂŠrkere og andre af byggeriets virksomheder til et dialogmĂžde om, hvordan det ser ud i den virkelighed, de oplever. Vi inviterer til en dialog om, hvordan vi sikrer gode rammer pĂ„ det, vi har indflydelse pĂ„â€, siger Birgit S. Hansen, borgmester, Frederikshavn Kommune.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Brobygning mellem folkeskoler og erhvervsliv virker' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger