Invitation til borgermøde vedr. åbning af Hvidegrøften

Invitation til borgermøde vedr. åbning af Hvidegrøften

20. august 2018 - kl. 8:57 - af

Teknisk Udvalg i Frederikshavn Kommune inviterer til Borgermøde om åbning af Hvidegrøften. Teknisk Udvalg vil komme med et oplæg, hvorefter I får mulighed for at komme med idéer og bemærkninger til projektet.

Tid: Mandag den 20. august 2018, klokken 19.00
Sted: Salen i Kulturhus Kappelborg, Skolevej 5, 9990 Skagen

Projektets omfang
Skagen er udfordret af de kommende års klimaændringer, som særligt i Skagen giver sig til udtryk ved en stigende grundvandstand. Frederikshavn Forsyning arbejder på at gennemføre separatkloakering, så regnvand fra hustage og flisebelagte arealer kan bortledes fra byen.
Frederikshavn Kommune understøtter indsatsen og arbejder med et projekt, der skal åbne Hvidegrøften, så der fremadrettet vil være en åben grøft.
Hvidegrøften er et offentligt vandløb, som Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Forsyningen er fælles om.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Invitation til borgermøde vedr. åbning af Hvidegrøften' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger