
Ditte Hansen og Louise Mieritz i en scene fra biograffilmen Ditte og Louise. Foto: Christian Geisnæs.
TV-serie og Jussi Adler-Olsen i biografen
27. september 2018 - kl. 6:37 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagen Bio byder i næste uge på to ny spændende danske film – en komedie og en kriminalhistorie.
Tirsdag 2. oktober er der premiere på komedien Ditte og Louise som er en videreførelse af DR-serien af samme navn.
Ditte (Hansen) og Louise (Mieritz) er to midaldrende skuespillerinder, som indser, at det eneste, branchen har tilbage at tilbyde dem, er roller som nogens mor eller “gammel luder”.
Derfor tager Ditte en drastisk beslutning: Hun klæder sig ud som mand. Og med ét er verden vendt på hovedet. Ditte er blevet til Ditlev, og mod forventning får hun enorm succes.
Hun får pludselig hovedroller, og hun får tonsvis af opmærksomhed.
Kvinder sværmer om hende, og hun bliver bedste venner med Anders W. Berthelsen. Men samtidig svigter hun sin bedste veninde Louise.
I afmagt og frustration kaster Louise sig ud i en hovedløs affære med lægen David. Men det er ikke en god løsning – tværtimod.
Der er fare for, at Ditte og Louise mister det hele – karrieren, kærligheden og venskabet.
Danmarkspremiere
Torsdag 4. oktober er der Danmarkspremiere på den nye krimi baseret på en roman af Jussi Adler Olsen – Journal 64.
Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.
Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.
Carl og Assad sætter jagten ind på lejlighedens beboer og finder spor tilbage til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen for de anbragte, såkaldt utugtige piger.
Rædslerne på Sprogø er et overstået kapitel i Danmarkshistorien, men der dukker personer op som siger, at eksperimenterne er fortsat helt op i vores tid, og Carl og Assad indleder et kapløb mod tiden for at forhindre nye mord og overgreb.
Carl og Assad spilles, som tidligere, af Nikolaj Lie Kaas og Fares Fares.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'TV-serie og Jussi Adler-Olsen i biografen' til en bekendt