
Klaus Nielsen og Jens SĂžmand.
40.000 kr. skiftede hĂŠnder
31. december 2020 - kl. 10:00 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Ved en lille seance pÄ Skagen Stadion forleden, skiftede 40.000 kr. hÊnder. Den glade giver var SIKs Venner og modtageren var SIKs ungdomsafdeling.
Formanden for SIK , Jens SÞmand var naturligvis glad for pengene til klubbens ungdomsafdeling, og han garanterede at fodbold klubben er klar til at sende spillerne ud pÄ banerne, sÄ snart Mette Frederiksen giver lov.
Klaus Nielsen fra Vennerne holdt denne tale ved seancen:
2020 er Äret som vi alle er mÊrket af. Covid 19 holdt sit indtog og alle har pÄ en eller anden mÄde i dagligdagen, vÊret ramt af denne virus.
Dette gÊlder ogsÄ forenings- & kulturliv. For os i SIKs Venner, har det betydet at vores stÞrste arrangement, Fiskebordet i Auktionshallen mÄtte aflyses.
Fiskebord: Fiskefrikadellerne blev stegt i marts mĂ„ned (weekenden lige fĂžr Covid 19) â det viste sig sĂ„ efterfĂžlgende, at vi IKKE kunne afholde Ă„rets Fiskebord.
Vi stod nu med mange tusinde fÊrdige fiskefrikadeller, sÄ nu var gode rÄd dyre.
Vi besluttede os for, at sĂŠlge fiskefrikadellerne til private, og i lĂžbet af 14 dage havde vi udsolgt. Salget skete via âmund til mundâ selv i disse Corona tider, ingen opslag pĂ„ Facebook eller via annoncer. Successen var faktisk sĂ„ stor, at vi sagtens kunne sĂŠlge mange flere.
Det er derfor vi i dag er samlet, overskuddet fra dette salg vil som tidligere Är blive givet til SIK. Trods manglende Fiskebord, har vi alligevel et stort belÞb pÄ 40.000 kr. som vi nu vil overrÊkke til klubben.
BelĂžbet er âĂžremĂŠrketâ til Ungdomafd. i klubben, og skal bruges pĂ„ aktiviteter, som kan afholdes, nĂ„r Covid 19 er overstĂ„et. Det hĂ„ber vi vil blive muligt i lĂžbet af 2021.
BelĂžbet skal ikke bruges til udenlands rejser eller lignende, men kunne anvendes til fĂžlgende:
Hygge i Bowlinghal med spisning (burger & sodavand)
Aktivitetsdag pÄ Stadion
BesĂžg Bamsemuseum (vafler med is & sodavand)
Tur til Ărnereservat og se Ăžrnene i aktivitet og efterfĂžlgende
videre til Tversted SĂžerne
Tur til Zoo i Aalborg
Tur til FÄrup Sommerland
Dette er kun nogle af de ideer som kunne vĂŠre ting, som belĂžbet kan anvendes til.
SIK har i Är holdt sit 75 Ärs JubilÊum og i den forbindelse gav SIKs Venner en gave pÄ 75.000 kr. til medfinansiering af legeplads pÄ Skagen Stadion.
Trods de forskellige Covid19 restriktioner som 2020 har âbudt pĂ„â kan vi i SIKs Venner vĂŠre stolt over det belĂžb pĂ„ 115.000kr. vi har givet til SIK.
Fremtiden: Som situationen er nu, forventer vi ikke der bliver afholdt Fiskebord i 2021.
Til slut vil jeg Þnske medlemmer, spillere, trÊnere/ledere og alle andre som kommer pÄ Skagen stadion et Godt NytÄr.
_1.jpg)















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '40.000 kr. skiftede hĂŠnder' til en bekendt