Albatros passerede Grenen lørdag middag!

Illustrationsfoto.

Albatros passerede Grenen lørdag middag!

18. april 2021 - kl. 7:11 - af

Redaktionen har modtaget dette fra Rolf Christensen, Grenen Fuglestation;

Årets sjældneste fugl i Danmark indtil videre sås lørdag middag ved Skagen: 2 observatører så en voksen sortbrynet albatros trække forbi mod NV kl. 11.55-11.58. Jeg var den ene af de 2 heldige observatører.

Det er kun 5. gang, at denne art for den sydlige halvkugle ses i Danmark, og nu er den faktisk set 3 gange i Skagen.

Dagens fugl trak alene ude over Skagerrak ca. 700 meter fra land, og den havde nok kurs mod Skotland eller det vestlige Norge.

Sortbrynet albatros er en havfugl, og de fleste kommer nok fra Falklandsøerne ud for Argentina, hvor 400.000 par yngler. Den er således fløjet 14.000 km. forkert for at nå Skagen! Arten er i tilbagegang på verdensplan. Føden er fisk, rejer og blæksprutter.

Med et vingefang på hele 2,5 meter er dette en af de største fugle, man kan se i Europa, og arten ses kun årligt i vores verdensdel, især på De Britiske Øer. Den kan veje op til 5 kilo og er op til 95 cm. i kropslængde. Samtlige danske SBA er fundet i årene 1991-2021 i Nordjylland, hvoraf jeg faktisk har set de 4 af dem!

En SBA kan blive 30-40 år gammel, og kan flyve op til 110 km./t., når den flyver i kraftig vind. Det er alle birderes ønske at se en SBA i Danmark.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Albatros passerede Grenen lørdag middag!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger