
SF opfordrer til protest mod afkobling af tog til Frederikshavn
24. april 2021 - kl. 8:25 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
SF har til det kommende byrÄdsmÞde den 28. april Þnsket en sag pÄ byrÄdets dagsorden, hvor byrÄdet protesterer over planerne for den fremtidige togdrift i Vendsyssel.
SF fremfĂžrer: âIfĂžlge transportministerens plan for en ny infrastruktur ophĂžrer elektrificeringen af togdriften i Allborg. I Vendsyssel er det sĂ„ledes planen, at der skal kĂžre batteridrevne tog. Det indebĂŠrer, at der ikke igen vil komme til at kĂžre direkte tog mellem KĂžbenhavn og Frederikshavn. Passagererne skal pĂ„ sigt som nu skifte i Ă lborg.â
Videre lyder det fra SF: âByrĂ„det opfordres til over for transportministeren at protestere mod den afkobling af Vendsyssel, der her er tale om. Vendsyssel er blevet stillet i udsigt, at nĂ„r et nyt signalsystem er pĂ„ plads, vil den direkte forbindelse mellem Frederikshavn og KĂžbenhavn blive genoptaget, og at elektrificeringen vil fortsĂŠtte til Frederikshavn.â
I det nylige regeringsudspil om infrastruktur er der ingen planer om elektrificering af banestrĂŠkningerne i Vendsyssel.
Tekst: Per Rye








_1.jpg)







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'SF opfordrer til protest mod afkobling af tog til Frederikshavn' til en bekendt