Skagen Bio genåbner

Skagen Bio genåbner

26. april 2021 - kl. 6:15 - af

Månederne er gået, og der er slået masser af vand over Grenen siden Skagen Bio måtte lukke for forestillinger kort før jul. Men som led i den store genåbningsplan kan Bio nu igen invitere indenfor i sikre omgivelser, fra torsdag den 6. maj.

Netop den dag er der reprise på Søren Kragh-Jacobsens film fra december 2020, Lille Sommerfugl, med så sikre kræfter som Jesper Christensen og Karen Lise Mynster. Lille Sommerfugl leder selvfølgelig tanken hen på fest, forsamlingshus og dansktop, og det er da også ingredienser i dette hjertevarme komediedrama om den stædige svinebonde Ernsts guldbryllup med Louise. Men under festen vælter hemmelighederne frem, og familiesammenholdet sættes på en hård prøve.

Biografklub Danmark filmen, der er både skrevet og instrueret af den garvede Søren Kragh-Jacobsen (Mifunes sidste sang), fik fine anmeldelser og sætter nu gang i biograflivet igen. Den vises flere gange i maj måned. Bio lever naturligvis op til alle sikkerhedskrav (husk højst 72 timer gammel bevis på coronatest).

Allerede søndag den 9. maj genoptages de populære børnefilm om eftermiddagen, første film bliver tegne- og familiefilmen Croods, en ny tid.

Den lange ventetid er blandt andet blevet brugt til at forny Bios hjemmeside, som rettidigt til genåbningen kan benyttes til online bestilling af billetter.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Bio genåbner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger