En musikalsk rejse gennem et liv fyldt med musik

En musikalsk rejse gennem et liv fyldt med musik

3. april 2022 - kl. 8:49 - af

Niels Skousen, er en af Danmarks vigtigste kulturpersonligheder med et langt liv med rockmusikken. Han er en af vores tids største sangskrivere, og kom i 2019 med albummet – ’Døgnet Har 24 Timer’ i forbindelse med hans 75-års fødselsdag.

Albummet emmer af overskud, kritik, kÌrlighed, humor, mørke, drilleri og eftertÌnksomhed, og det er blevet rigtigt flot modtaget.

Gaffa skriver:  ’Gammelfar har ordet. Og vi må bøje os i støvet,’ og Politikken gav albummet 5 hjerter.

Kappelborg lÌgger lørdag den 9. april kl. 20:00 hus til Skousens eneste koncert i Vendsyssel i denne omgang. Her vil han i et intimt univers, med sit band, fortÌlle de historier og betragtninger, der kendetegner ham. Hans smukke sprog, rørende historier og bidske kommentarer rÌkker ud over flere generationer.

Niels Skousen, der startede sin karriere som skuespiller, spiller sange der                           går lige i hjertet, og de musikalske historier favner bredt. Med en humoristisk, skarp og til tider melankolsk stemme rammer Skousens sange der, hvor følelserne bliver vakt. Dagbladet Information har tidligere benævnt Skousen som ’Sprogets geniale guldgraver’.

Koncerterne med Niels Skousen er altid noget ganske sĂŚrligt, og hans sange, der rummer bĂĽde humor og eksistentiel livsindsigt, fĂĽr et sprudlende udtryk, nĂĽr musikken lĂŚgges i hĂŚnderne pĂĽ et nyt band.

Med sig pü scenen har han Bjørn Heebøll pü trommer, Anders Mathiesen pü gui og kor, Kristoffer Munck pü gui og kor og Jens Hein pü bas.

GlĂŚd dig til at Niels Skousen med band igen spiller pĂĽ Kappelborg i Skagen.

Se mere pĂĽ www.kappelborgskagen.dk/vis/artikel/niels-skousen-m-band-1/

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'En musikalsk rejse gennem et liv fyldt med musik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
Š 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger