Arkivfoto.
Mød Skagen-fiskerne på Pier 2 på havnen
8. august 2023 - kl. 6:48 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Få en smagsprøve på fisk og skaldyr – få evt. lidt fakta om bundtrawl og snup måske en brochure med lækre opskrifter på fisk.
I mange år har Skagen fiskerne haft en stand på Toldpieren i forbindelse med Skagen Food & Design Market, hvor de har uddelt delikate smagsprøver til alle, for at udbrede kendskabet til de lokale fiskespecialiteter.
Skagen Food og Design Marked afholdt den sidste messe i 2018 – I 2019 uddelte Skagen-fiskerne smagsprøver i forbindelse med 12 m Race i Skagen – og så kom Corona og Brexit og en masse andre besværligheder. Det er dog stadigt vigtigt at folk spiser sunde klimavenlige fisk fra havet omkring os – og det vil fiskerne fra Skagen gerne bidrage til.
Smagsprøverne er gratis og alle er velkommen. Lørdag den 12. august fra kl. 11.00 – 16.00.
Skagen-fiskerne vil også være repræsenteret på Food Festival, som finder sted på Tangkrogen i Aarhus den 1 -3. september.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mød Skagen-fiskerne på Pier 2 på havnen' til en bekendt