Knallertfest-øllen fra Skagen Bryghus er en stor succes

De fem herrer på billedet er medlemmer af knallertklubben " Skrue Klub " der hører hjemme i Thy. Rygmærket skulle naturligvis med på billedet, og fire mand blev hurtigt enige om hvem der var grimmest, så han måtte vende ryggen til fotografen :-)

Knallertfest-øllen fra Skagen Bryghus er en stor succes

7. september 2025 - kl. 7:05 - af

Den netop overståede Knallertfest i Skagen har i år fået sit helt eget bryg – og det har vist sig at være en stor succes. Skagen Bryghus har brygget 2.000 liter Knallertfest ’25 – Sommerpilsner med en alkoholprocent på 4,6 %, og øllen vil blive solgt, så længe lager haves.

“De seneste dage har vi haft forrygende aktivitet på Bryghuset, hvor rigtig mange deltagere fra knallertfesten har lagt vejen forbi for at smage og nyde vores populære knallertøl”, det fortæller barchef, Søren Folden til SkagensAvis. Den friske, letdrikkelige sommerpilsner beskrives af bryghuset som en øl, der “giver vind i håret og duft af 2-takt motor” – en perfekt ledsager til festligheder.

Bag opskriften står Brygmester René Diget Søgaard Sørensen, der har kreeret øllen på klassiske ingredienser: vand, bygmalt, humle og gær. Med sin lokale forankring og sit unikke tema har Knallertfest-øllen ikke blot været et hit på Bryghuset, men er også blevet solgt i udvalgte butikker, hvor den allerede er blevet en eftertragtet souvenir blandt både knallertentusiaster og ølglade kunder.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Knallertfest-øllen fra Skagen Bryghus er en stor succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger