Udskiftning af fjernvarmerør lukker kryds ved Skagen Skole i efterårsferien

Udskiftning af fjernvarmerør lukker kryds ved Skagen Skole i efterårsferien

12. oktober 2026 - kl. 9:07 - af

Krydset ved Ankermedet og Skagavej er lukket for biltrafik på grund af vejarbejde. Arbejdet udføres i uge 42, hvor skolerne holder efterårsferie, for at genere trafikken omkring skolen mindst muligt.

Bilisterne har dog haft mulighed for at forberede sig på lukningen. I den seneste uges tid har der været opsat skilte i området, som har varslet, at krydset ville blive lukket.

Det er fjernvarmerør, der skal udskiftes til rør med en større dimension, og det er Vennelyst, der står for arbejdet. Tidspunktet er valgt med omtanke, da efterårsferien betyder færre skolebørn og mindre trafik i området omkring Skagen Skole.

Når udskiftningen af fjernvarmerørene er afsluttet, skal der lægges ny asfalt i krydset. Det arbejde er planlagt til mandag i næste uge, hvorefter vejen forventes at åbne for biltrafik igen.

Selvom krydset er lukket for bilister, kan både gående og cyklister fortsat passere området. Bilister må i mellemtiden benytte alternative ruter, indtil arbejdet er afsluttet.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Udskiftning af fjernvarmerør lukker kryds ved Skagen Skole i efterårsferien' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger