Oplev Osvald Helmuths viseunivers i Skagen 23/4

Oplev Osvald Helmuths viseunivers i Skagen 23/4

14. april 2009 - kl. 7:51 - af

Invitation til en musikalsk rundrejse i Osvald Helmuths viseunivers.  “Ved havnen” – og andre Osvald Helmuth viser. Arrangementet er ved Konservatorieuddannet pianist og musiker Stig NĂžrregaard fra Ry.

Musikalsk rundrejse
Jeg tager jer med i en musikalsk rundrejse i Osvald Helmuths enorme univers, hvor jeg fortolker en stribe af hans viser. Et udvalg af morsomme og seriĂžse, kendte og sjĂŠldne perler. Desuden vil jeg fortĂŠlle om denne store kunstners turbulente liv og undervejs bliver I med strofer fra klaveret indbudt til fĂŠllessang.

Visesangeren Osvald
Osvald var meget bred inden for sit 50 Är lange kunstneriske virke. Han var kendt indenfor teater, musicals, film og utallige revyer. For mig var Osvald Helmuth fÞrst og fremmest visesanger. FÄ kunne som Osvald den Êdle kunst at give en vise sjÊl og nerve. Osvald Helmuth nÊrede altid stor sympati for de pudsige og rÞrende typer han skildrede. De fleste var morsomme viser, andre dybt seriÞse og ofte fyldt med vemod og smerte.

Det menneskelige
Osvald holdt isĂŠr af at lave et portrĂŠt af den lille mand henne om hjĂžrnet, nede i kĂŠlderen eller om ham nede ved havnen med alle drĂžmmene og udlĂŠngslen… De har alle det til fĂŠlles, at de holder den dag i dag – mĂ„ske fordi de rammer noget alment og menneskeligt i os.

23. april kl. 19:30 i Skagen Kultur og Fritidscenter.

Alle er velkommen.

Pris for medlemmer kr. 125,-
Pris for ikke medlemmer 150,-

Entre kan kÞbes ved indgangen i Skagen Kultur og Fritidscenter. Prisen er inklusiv kaffe og kage. Kom og fÄ en hyggelig aften.

ArrangĂžr af koncerten er “Nutidens Kvinder” i Skagen.

Med venlig hilsen
Bestyrelsen “Nutidens Kvinder”

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Oplev Osvald Helmuths viseunivers i Skagen 23/4' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger