
P.S. KrĂžyer â To smĂ„piger ved stranden. 1898.
Sarte studier pÄ Skagens Museum
1. marts 2013 - kl. 6:14 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Skagens Museum Ă„bner i dag, fredag den 1. marts kl. 10, udstillingen âMED LET HAAND â i kul, kridt, pastel og akvarelâ pĂ„ museets fĂžrste sal.
Her vises mere skrĂžbelige arbejder der paradoksalt nok ikke er velegnede til udstilling, da de er meget fĂžlsomme overfor lys, og derfor normalt lever en tilvĂŠrelse gemt sikkert og mĂžrkt af vejen i Skagens Museums magasiner. Det er et udvalg af arbejder primĂŠrt af P.S. KrĂžyer og Anna Ancher, og for en stor dels vedkommende forarbejder og -studier til hvad der senere som oliemaleri skulle blive nogle af kunstnernes hovedvĂŠrker.
Udstillingen giver et kig ind bag kulissen i tilblivelsen af malerier i museets samling, men viser ogsĂ„ hvor virtuose kunstnere disse skagensmalere har vĂŠret, ikke bare i den langsommelige arbejdsproces med olie pĂ„ lĂŠrred, men ogsĂ„ med let hĂ„nd – i langt hurtigere og impulsive teknikker med kul, kridt, pastel eller akvarel pĂ„ papir.
Udstillingen kan ses frem til den 30. december 2013. Derudover vises fortsat âSTEDSANS – skagensmalernes landskaberâ samt âMARIE KRĂYER – der skal mod til at have talentâ.
Fakta
⹠Udstillingen bestÄr af 30 vÊrker, og er blevet til i et samarbejde mellem museumsinspektÞr Mette BÞgh Jensen og stud. MA og praktikant Tine Schmidt Haislund.
⹠Ud over Anna Ancher og P.S. KrÞyer er ogsÄ Helga Ancher, Michael Ancher og Laurits Tuxen ogsÄ reprÊsenteret i ophÊngningen.
⹠Da vÊrkerne er meget fÞlsomme overfor lys, udstilles de derfor i rum med lavere belysning end pÄ resten af museet.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sarte studier pÄ Skagens Museum' til en bekendt