
Fra spillet i haven ved Brøndums Hotel er det her Lise Jensen i rollen som Madam Brøndum, Mette Møller rollen som Anna Ancher og Mona Clausen i rollen som Marie Brøndum. Privatfoto
Skagens historie i levende live
17. juni 2013 - kl. 8:35 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Dele af Skagens historie er blevet til seks små spil, der alle foregår under åben himmel. 600 år som købstad er ensbetydende med, at der er sket en masse i byen i årenes løb. Og nu kan du se nogle af de historiske hændelser genopført.
I denne uge og i juli måned vil amatørteatertruppen De Usandsynlige og medlemmer af egnsspilstruppen gøre historien levende. Aktørerne opfører små historiske spil, der kan opleves de steder i Skagen hvor de oprindelig fandt sted.
– Det vil sige næsten, fortæller forfatteren til de seks spil, Poul Bernth.
– Det første spil, som beretter om den dag i 1200-tallet, hvor hyrden Tronder første gang kom til Skagen, er en fiktiv historie, for ingen ved, hvordan Tronder i virkeligheden ankom til Skagen. Men det kunne være sket, som det berettes i spillet.
Skagens første bosætter Tronder
Skagens historie begynder med Tronder, og derfor handler det første historiske spil om hans ankomst til Højen, eller Gl Skagen.
Det foregår på stranden vest for Solnedgangspladsen, og der er premiere på fredag, 21. juni, kl. 20.00.
Der fortsættes dagen efter, lørdag den 22. juni kl. 10 ved den ældste del af den gamle Kappelborg skole, hvor tre tidligere elever mødes og taler om gamle dage
Familien Brøndum
Næste spillested er ved Brøndums Hotel, hvor man i haven ved flagstangen klokken 11.30 kan opleve en lille hverdagshistorie omkring den gamle Madam Brøndum og den energiske Marie Brøndum, Anna og Michael Ancher samt en tjenestepige og et par hotelgæster.
Efter en frokostpause fortsættes kl. 14 i Justitsråd, Lars Holst’s købmandsgård på hjørnet af Holstvej og Søndervej. Adgang til spillepladsen sker gennem justitsrådens gamle stuer. Spillet foregår en dag omkring år 1920 og giver et indtryk af hverdagslivet hos den gamle justitsråd.
Barnemord i Skagen
Herfra går turen til Vesterby, hvor man kl. 15 i haven bag det gamle ting-, råd- og arresthus kan opleve en dramatisering af historien om en ung pige, som i slutningen af 1800-tallet blev tiltalt for blandt andet barnemord.
Drachmanns protestfest
Det sidste spil foregår i haven bag Drachmanns Hus kl.16, og det har titlen ”Drachmanns protestfest”. Det omhandler den folkefest Drachmann holdt i sin dengang store have som protest mod den fine fest, der i 1904 blev holdt ude på det daværende badehotel på Grenen. I spillet mødes Drachmann og hans norske kone, fru Soffi, med fru Alba Schwartz.
Historierne i de fem af stykkerne, som spilles i selve Skagen, bygger på dagbøger, retsprotokoller, avisartikler, breve og andet originalt stof.
Spillene er skrevet af Poul Bernth og instrueres af Mette Møller, Poul Bernth og Birgit Bernth.
De enkelte spil varer ca. 20 minutter, og der er kun ståpladser. Man er dog velkommen til at tage tæpper eller klapstole med. Der er gratis adgang til spillene.
De små historiske spil er en del af de mange arrangementer der markerer, at det i år er 600 år siden Skagen fik købstadsrettigheder.
De historiske spil også kan opleves to gange i juli. Spillet om Tronders ankomst spilles torsdag 11. juli og igen fredag 26. juli. De fem spil i Skagen by kan opleves igen lørdag 13. juli og fredag 26. juli.
De historiske spil i Skagen er støttet økonomisk af kulturpuljen under Region Nordjylland.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skagens historie i levende live' til en bekendt