
3.plads til Skagbo ved Nordic Ink
2. november 2013 - kl. 8:00 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Ved sidste weekends Nordic Ink Festival i Frederikshavn, fik tatovør Morten Friis fra Skagen Tattoo en 3.plads, i kategorien “Best Oriental”
Nordic Ink Festival er en international festival for tatovører, tatoverede og folk med interesse i kropsudsmykning. Det er 3. år, at Arena Nord var vært for arrangementet, der i år samlede over 100 tatovører fra 15 lande, samt 3200 gæster. I de mange stande kunne man blive tatoveret og der var rig mulighed for at samle sig inspiration til en ny tatovering. På scenen var der underholdning og tatovørerne konkurrerede i forskellige stilarter, der så blev bedømt af et dommerpanel, bestående af bla lokalkendte Tato Birger, fra Den Gyldne Drage i Aalborg, en svensk, en norsk og to amerikanske tatovører.
“Jeg synes det er fantastisk flot, at vi i landsdelen kan stable sådan en arrangement på benene og jeg er utrolig glad for og stolt af min præmie” udtaler Morten Friis.
1 kommentarer til “3.plads til Skagbo ved Nordic Ink” under annoncerne.
















Flot arbejde Morten!
Tillykke