
Fredag aften var det bl.a "Tørfisk" der var med til at fylde teltet med glade festivalgæster.
Festival: Det går forrygende
1. juli 2016 - kl. 20:53 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Ordene i overskriften kom fra Skagen Festivals formand, Lis Jensen, da SkagensAvis´ udsendte mødte hende fredag aften ved havnescenen.
Billetsalget gik godt allerede for en uge siden, og de seneste dage har der været fuld knald på.
“På vores billetkontor har medarbejderne de seneste dage nærmest ligget vandret”, fortæller Lis Jensen og hun fortsætter: ” I Skagen kultur- og Fritidscenter var der torsdag aften udsolgt til Neighbours and Friends/Johnny Logan and Friends, og i aften er det det samme til Lisa Lystam Trio og KrebsFalch”.
Mens de fleste nok synes at sommervejret har været lige lovligt vådt og koldt, er det i følge Lis Jensen perfekt festivalvejr.
“Når vejret er som det har været de seneste par dage, rykker folk tidligere ind i vores telte, og det er med til at skabe omsætning i baren, så det er vi selvfølgelig ganske godt tilfreds med” slutter Lis Jensen.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Festival: Det går forrygende' til en bekendt