
Da charmen gik af Skagen
4. oktober 2016 - kl. 7:51 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Kære Skagen.
Hvert år ynder jeg at komme til Skagen i nogle dage. Således også i år.
Flotte landskaber, fine mennesker, dejlig mad. Jeg lader op, jeg glædes.
Glæden var dog svær at finde, da jeg sad på fortovscafé for at nyde en sodavand inden hjemturen startede den 26. august kl 11 om formiddagen.
Naturligvis havde vi noteret os, at der aftenen i forvejen var sket et ryk ind af svenskere, som i den grad og meget højlydt gik til de våde varer, men pyt, man kan jo bare selv gå hjem til sit rolige pensionat, hvis man ikke kan klare støj og stemning.
Men at sidde om formiddagen og pludselig mærke et ordentligt slag i baghovedet – med flad hånd, men det gjorde ondt, og jeg blev forskrækket – dét er vel ikke acceptabelt hverken for mig eller for Skagen.
Det var en ung, svensk mand, der havde slået. Han fortsatte grinende, skrydende som en herremand med sine to væbnere på slæb ned ad fortovet mod et andet udskænkningssted.
Jeg er en dame på 59, jeg er sygeplejerske og ser og accepterer lidt af hvert, men jeg blev syttenme sur, så jeg gik efter og råbte: “Hvorfor slog du mig?”
En mand, der gik på samme fortov, henvendte sig stille til mig og sagde, jeg skulle lade det ligge: “Han er fuld”.
Så jeg lod det ligge. Men jeg følte mig forulempet. Og lige dér følte jeg også, at Skagen blev forulempet.
Jeg var faktisk glad for at tage hjem til Slagelse, der ikke just er den artige dreng i klassen, når det kommer til fulde medborgere i nattelivet. Men vi har dog ro på caféerne om formiddagen.
Grunden til at skrive dette indlæg er, at jeg synes, I i Skagen skal have en snak om, hvad I gerne vil med jeres skønne by?
Det tog Løkken 20 år at slippe af med et skidt image. Det tager kun Skagen få år at få det.
Med venlig hilsen
Lisbeth Langkilde
18 kommentarer til “Da charmen gik af Skagen” under annoncerne.

_1.jpg)














Du har ret Hugh.
Jeg flyttede til Skagen fra Århus i 2012 og for de første par år synes meget om byen men efterhånden gik det op for mig at der var to byer…en kunstig sommer by med mennesker at synes at menneskers værd var målede i hvor mange penge de havde…for det mest et tåbelgt folkefærd, ligemeget hvor mange penge de havde. Tit var deres forkælede unger med og jeg kun ikke forstår hvorfor de valgte Skagen isted for f.eks Canne, Nice…”større fisk i en lille dam?”…kun ikke forstå hvorfor de kom udover for at drikke og larme.
Jeg tror sandheden er at uden disse slags mennesker kun de fleste forretninger lukke i Skagen, så Skagen bliver og er i de sommer måneder et drikkested og jeg tog beslutningen at tage tilbage til Århus igen.
Mange tak for alle gode tanker.
Mit formål med indlæg var ganske enkelt netop at få en samtale og diskussion med og om Skagen.
Jeg bor også i provinsen. Jeg forstår og ved, vi alle gerne vil have indtægter og handel til vor by. Måske vi også skal tale om prisen.
@ John Jespersen: Du ved intet om, hvilke penge, jeg lægger i Skagen. Du ved intet om, hvilken person, hvilket menneske jeg er. Du ved kun, at jeg holder af Skagen og gerne vil minde om, at alle mennesker måske skal finde en grænse for, hvad mammon giver..og kræver.
Med mine venligste hilsner til Skagen
Ja, ulidelig larm og ballade i Skagen om sommeren. Vi mangler stadig, at Skagen får sit ‘brand’ mht turisme, dvs hvad Skagen skal være kendt for ude i den store verden – så turisterne ved, hvad de får. Men jeg tror nu ikke, at et Løkken brand vil være særlig givtigt.
Hej Sten Schou
Jeg tillader mig at erindre om, “Skagen tilbage til Skagboerne”. Den ide var konstruktiv, men blev nærmest hånet i jorden.
Venlig hilsen
Anders Jørgensen
Da sygehuset blev lukket tilbage i først i 90’erne, med en stemme fra bl.a. Skagen, gik op mod 7000 mennesker i protest på gaden, og der blev opfordret til civil ulydighed. Ved næste valg blev personen stemt ind igen.
Sidenhen er der lukket 2 skoler, 1 flyvestation, 1 rådhus (næsten).
Hvad er konsekvensen for politikerne ? Ingen. Folk stemmer troligt på de samme personer igen og igen.
De er fuldstændigt ligeglade med Skagen, Det eneste de kerer sig om er deres levebrød.
Politiet har i dag i omegnen af 500 betjente stående ved grænsen, hvor deres opgave er at betragte de migranter der kommer vandrende ad motorvejene op gennem Europa, samtidig med, at man har et større kontingent ansat til at bevogte jødisk ejendom i København, noget der ikke var nødvendigt før den fatale dag i juni 1983.
Danmark er under forandring i disse år, men vi stemmer konsekvent på de politikere, der har medvirket til denne forandring.
En forstandig politiker havde i den forbindelse sørget for ekstra bevillinger til politiet. Desværre er vi i Danmark ikke beriget med forstandige politikere.
Der sker inter som helst, før vi rammer politikerne på deres levebrød.
Godt Karin Nordmann,
Endelig tar du bladet fra munden og synger ud! Som vi siger maritimt… langt flere skagboere burde gøre dette. Det nytter ikke meget at være konfliktsky i denne sammenhæng!!
Mvh.
J.Ne.
Mit svar er mest til John Jespersen ! Du mener vi skal finde os i al den ballade, støjhelvede og vold mod en sagesløs turist, kun fordi vi tjener penge?
Det er jo desværre din holdning vi skal til livs, hvis vi fortsat skal have et Skagen, der er værd at bo i!
Og jo, jeg lever også af turisme, men hvis mine gæster ikke opfører sig normalt, så er der ikke mere plads til dem hos mig!
Vi skal ikke finde os i, at deltids-skagboerne sender deres forkælede unger op på ferie, med en ghettoblaster, der kører på fuld skrue 24 timer en hel uge!
Vi skal ikke finde os i, at en horde at kvinder der brøler som elge i brunst, på naboernes terrasser!
Vi skal ikke finde os i, at lystbådehavnens sejlere, spiller så høj musik, at andre sejlere forlader bassinet, og vi kal ikke acceptere Havnens holdning til larmen!
Vi skal ikke finde os i det støjhelvede, der kommer fra naboens gæster med musik fra ghettoblastere i de sene nattetimer!
Vi skal ikke finde os i den infernalske larm, der er kommet fra et enkelt spillested, som påstår de kun har 65 dB. Til sammenligning har min vaskemaskine 65db. Men den kan ikke høres ude på Ydunsvej , på Lingbanke eller ude ved fyrbakken!
Vi skal ikke finde os i, at Skagen Kommune har givet spillestederne lov til at spille 3 gange højere her i Skagen, end i Frederikshavn og Sæby. Vi skal heller ikke acceptere, at der politisk er vedtaget en undtagelse fra Miljøloven omkring støjgrænsen og musiktilladelse. UDEN EN NABOHØRING! Som en af de få byer i Danmark har man ingen begrænsninger på bevillingerne således at en 05 bevilling er en 24 timers bevilling med 2 valgfri lukketimer pr.døgn.
Vi skal ikke finde os i, at kommunen har bedt politiet om ikke at reagere, hvis vi henvender os på grund af et støjhelvede!
Vi skal så ikke finde os i, at vi ikke har noget politi, for det gavner ikke vores ønsker om et dejligt Skagen!
STØJ ER FORURENING!!!
Og når man har siddet i et musikalsk støjhelvede bliver man agressiv!!!!
Jeg undskylder på min bys vegne den vold, der er udøvet overfor en uskyldig kvinde! Det kunne have været en hvilken som helst person, ikke bare en svensker! Det er ikke i orden, og vi skal ikke lallegladeundskylde med ordene ” han er bare fuld”
Vi skal ikke bare lade stå til, og vi skal starte med os selv! Vi skal sige fra overfor ballademagere og øge pres på politikerne om, at vi skal tilbage til det normale Skagen!
Så kommer politiet nok til hjælp igen!
Sjovt nok – eller ikke – så må denne sag jo være lige til frk. Cassøe’s højreben: Grænseoverskridende kriminalitet 😉
Og Ole: Skagen Skipperskole er da efterhånden den eneste virksomhed i udvikling heroppe, så hvorfor dog ikke besøge den; det viser dog en vis interesse for udvikling frem for afvikling 🙂
24Nordjyske havde i forgårs en overskrift der lød: Politiet lukker på landet.
ja det er bl.a. Skagen
Nu kan vi i vor frustration skrive alt det vi kan, men når det drejer sig om landspolitiske beslutninger, så batter det ikke meget.
Det er skal til, er en grundig bearbejdning af først og fremmest vore folketings- og dernæst vore byrådpolitikkere
Nu kommer der en enestående chance, hvor folk fra Venstretoppen kommer til Skagen.
Men træerne vokser ikke ind i himlen, for når man læser deres program og den afsluttende bemærkning:
“Den lange dag afsluttes med et offentligt møde kl 15.30 – 16.45 på Skagen Skipperskole” – så kan man godt forstå, at der politisk ikke er den store interesse for os på landet.
Er i ikke en “flok gamle sure mænd & kvinder”. Skagen er ikke i forfald, men gør hvad der er muligt for at overleve.
Jeg kan da godt se at det er træls, når JEG vil tilbringe nogle dage i Skagen, at det så ikke er lige som i Morten Korch´s tid, men det kan de fastboende sgu da ikke leve af.
Skal Skagen ikke ende som så mange andre byer i vandkantsdanmark, må de tage de indtægter der er, når de er der.
Selvfølgelig må restauranterne modererer sig lidt, men at fulde mennesker støjer, ja det er ja det ved jo alle, men de Svenskere og Nordmænd som i kritiserer, ja de lægger jo nok flere penge i byen, end DU gør i dine tre uger.
Se nu det hele fra den positive side, og nyd folkelivet. Så galt er det jo heller ikke.
Skrevet af en glad gæst.
Som deltids skawbo igennem de seneste 15 år, har jeg kunnet konstatere en fortsat nedbrydning af byens gode sider: stærkt tiltagende larm og råberi fra fulde nordmænd og ikke mindst -kvinder. Og selvfølgelig også meget støjende unge mennesker i weekend-nætterne. Stadig højere og højere musik – her i sommer var Havnevej sgu´streng. Der er visse uger man helt undgår at komme herop. Heldigvis kan man stadigvæk cykle ud af byen – ud i den skønne natur. Men hvornår begynder skagboerne at standse nedbrydningen af deres egen by ???
Vi har jo heller ikke haft nævneværdigt politi her i sommer!
Og vores politikere sammen med de ansatte på kommunen er ligegyldige overfor Skagen.
Vi sidder tilbage i en tarvelig by, men al for megen larm og ingen bekymrer sig.
Skagen er i forfald!
Det er skræmmende at den ro og glæde man fandt i Skagen, især om sommeren, er afløst, af højtråbende, ubehøvlede, fulde unge mennesker! Tidligere var det en fornøjelse, at vende tilbage i 3 uger hver år, Nu sidder man hjemme fra, og forsøger at blive fri for visse uger!
Det er ikke i orden, at blive slået på, uanset om personen var fuld eller ej. Men vi er også en del skagboer som har noteret os, hvad der sker i vores by især i sommermånederne. Når vi så pointerer dette, så bliver vi mødt med, at det nu er os, der er blevet vanskelige eller bare gamle. Men igennem de sidste 25 år – har vi bemærket, et stigende støj af musik, flere svært berusede unge mennesker, mere vold. Og meget højtråbende, fulde mennesker og et næsten usynligt politi. Så vi kan godt frygte, at det bliver endnu værre efter vores, nærpoliti nu også nedlægges. Med det er desværre blevet vores hverdag – vi kan frygte hvordan det vil blive til sommer. Og det vil gå ud over byen rygte, desværre.
Kære Henning,
Dit indlæg er rigtig godt – kunne du ikke også sende det til en af landsaviserne og til DRnyhederne så de kan få et perspektiv på diskusionen om udkantsdanmark, det ville være godt!!
Godt brølt og forklaret!
Vh Dorthe Sieben
Godt skrevet Henning.
Det er ufatteligt så meget skade en enkelt person (eller to) kan gøre.
Det bliver hårde tider for Skagens indbyggere i de kommende år.
Dansk Politi er plaget af rigtig mange dårlige ledere i øjeblikket, men Elsemette Cassøe slår desværre dem alle med flere længder.
Kære Lisbeth Langkilde. Jeg har boet i Skagen fra 1975 og til i dag. I den tid er Skagen undergået en voldsom forvandling. Dengang var der mellem 12000 og 13000 beboere i kommunen, i dag er der ca. 8000 + 200 unge migranter. Dengang var fiskerflåden på ca. 500 skibe, i dag er det under 50. Da var over 20 politibetjente, fra nytår er der 0! I sommerperioden er der rigtig mange indbyggere, nogen siger over 50.000 . Dengang var der flere statsinstitutioner, i dag er der kun en søfartsskole. Jeg ville gerne, jeg kunne love ændringer til det bedre, MEN politikerne har fjernet ALT, der kunne trække børnefamilie til. Region Nordjylland vil kun bevillige 1 ambulance ude akut eller lægebil til byen. Det vil sige, at så snart ambulancen er kørt syd ud af byen ad den eneste vej, der findes, kan vi risikere at afløse ambulancen kommer fra Frh., Hjørring eller i værste fald fra Aalborg. Får vi en alvorlig ulykke, er vi ilde stedt. Vi har Danmarks største fiskerihavn og et af de største skibsværfter med flere hundrede arbejdere, der kører ind og ud af byen hver dag. Fra nytår har politidirektør Annemette Cassøe fjernet de sidste 2 politifolk fra byen. Hun lover at være tilstede i ferieuge 29, men hvad med de andre 52 uger, hvor der er stor trafik til og fra byen. Sker der en stor ulykke, GEMMER denne administrator sig godt og trygt i Aalborg. Så kan vi Skawboer passe os selv. Denne umenneskelige administrator er som så mange andre DJØFfer god til tal, men hun har overhovedet ingen FORSTAND eller FORSTÅELSE for, hvor store problemer, hendes hul i hovedet beslutninger betyder for LANDETS STØRSTE FISKERIHAVN , hvor der i flere uger om sommeren dagligt kan være over 50 tusinde gæster. I samarbejde med lederen af region Nordjylland giver disse 2 magtbegærlige kvindes beslutninger i løbet af ganske få år DØDSSTØDET TIL SKAGEN. Måske er deres beslutning udløsningen af EUs ønske om at Nordjylland KUN skal være ferieområde. Så kan der sikkert udløses en stor bonus til disse 2 damer, som sikkert kan tilkomme et ridderkors fra kongehuset for deres dygtige fjernelse af levende mennesker fra Skagens Gren.