Golfklubben Hvideklit modtager gave på 100.000

Golfklubben Hvideklit modtager gave på 100.000

16. marts 2009 - kl. 9:44 - af

Eluf Schr√łder, Hvide Klits tidligere formand nu 93 √•r og stadig aktiv golfspiller overrakte i forbindelse med Golfklubbens generalforsamling 100.000 kr. i gave til klubben.

‚ÄĚMin kone, Ruth og jeg har v√¶ret medlem af klubben i 35 √•r og har haft mange af vore bedste oplevelser her og m√łdt mange venlige mennesker‚ÄĚ sagde Schr√łder blandt andet i sin tale til generalforsamlingen. Nu siger vi ogs√• p√• denne m√•de tak. N√¶ste generation har overtaget vort hus her, men de er ogs√• blevet medlem af vore dejlige klub, sluttede Schr√łder.

Formanden Jens Ottesen takkede varmt p√• klubbens vegne og kunne meddele at bel√łbet i overensstemmelse med Schr√łders √łnske ville blive brugt til bygning af et nyt pumpehus, med tilh√łrende parkeringspladser for golfbiler. Huset blev foresl√•et navngivet ‚ÄĚSchr√łders hus‚ÄĚ, hvilket med st√•ende applaus til Schr√łder blev vedtaget.

Helt overraskende for klubbens formand har det nok ikke været, i det man allerede fredag kunne holde rejsegilde på den nye bygning. Selv 100.000 kr. slår dog ikke til, men så trådte et team af virksomheder til Sponsorater fra Larsen & Thorsen, Elektromarine, Bygma, VIVA tagdækning og Skagen Beton medvirkede til realisering af projektet.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Golfklubben Hvideklit modtager gave på 100.000' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER