Golfklubben Hvideklit modtager gave pÄ 100.000

Golfklubben Hvideklit modtager gave pÄ 100.000

16. marts 2009 - kl. 9:44 - af

Eluf SchrĂžder, Hvide Klits tidligere formand nu 93 Ă„r og stadig aktiv golfspiller overrakte i forbindelse med Golfklubbens generalforsamling 100.000 kr. i gave til klubben.

”Min kone, Ruth og jeg har vĂŠret medlem af klubben i 35 Ă„r og har haft mange af vore bedste oplevelser her og mĂždt mange venlige mennesker” sagde SchrĂžder blandt andet i sin tale til generalforsamlingen. Nu siger vi ogsĂ„ pĂ„ denne mĂ„de tak. NĂŠste generation har overtaget vort hus her, men de er ogsĂ„ blevet medlem af vore dejlige klub, sluttede SchrĂžder.

Formanden Jens Ottesen takkede varmt pĂ„ klubbens vegne og kunne meddele at belĂžbet i overensstemmelse med SchrĂžders Ăžnske ville blive brugt til bygning af et nyt pumpehus, med tilhĂžrende parkeringspladser for golfbiler. Huset blev foreslĂ„et navngivet ”SchrĂžders hus”, hvilket med stĂ„ende applaus til SchrĂžder blev vedtaget.

Helt overraskende for klubbens formand har det nok ikke vÊret, i det man allerede fredag kunne holde rejsegilde pÄ den nye bygning. Selv 100.000 kr. slÄr dog ikke til, men sÄ trÄdte et team af virksomheder til Sponsorater fra Larsen & Thorsen, Elektromarine, Bygma, VIVA tagdÊkning og Skagen Beton medvirkede til realisering af projektet.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Golfklubben Hvideklit modtager gave pÄ 100.000' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER