Redningshuset i Gammel Skagen er nu nedtaget

Redningshuset i Gammel Skagen er nu nedtaget

7. maj 2009 - kl. 9:13 - af

Redningshuset er blevet minutiøst registreret, og materialerne vil blive rengjort og istandsat. Der vil blive støbt nyt fundament, og huset vil blive genopført af de oprindelige materialer.

Udvidelsen bag redningshuset vil komme til at bestå af en nybygning med samme form som redningshuset. De 2 bygninger bindes sammen med en let mellembygning udført primært af glas.

Nybygningen udføres med sorttjærede træfacader og sort tagpap. Nybygningen har et bebygget areal 76 m2 samt 19 m2 glasmellembygning, hertil kælderareal med toiletter og depot. I alt bebygget areal på 95 m2.

Redningshuset anvendes i dag til galleri. Fremtidig ønskes den samlede bebyggelse uændret anvendt til galleri og også udstilling eksempelvis formidling af Gl. Skagens historie, redningsvæsenet, “hotelturismen” (museumsformål) samt også mulighed for mødeaktivitet i forbindelse med Ruths Hotel og Strandhotellet.

Således så redningshuset ud før det blev nedtaget:

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Redningshuset i Gammel Skagen er nu nedtaget' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger