Verdens balletten kommer atter til Skagen denne sommer

Verdens balletten kommer atter til Skagen denne sommer

27. maj 2009 - kl. 8:08 - af

Verdensballetten kommer igen til Skagen for at danse ved Den Tilsandede Kirke. 21. & 22. juli kl. 20.00. Ligesom sidste Ă„r er det solodanser ved The Royal Ballet of London, Johan Kobborg der sammen med operasanger Jens-Christian Wandt, har taget initiativ til dette Ă„rs gĂŠstespil.

I Är bestÄr ensemblet af solodansere fra The Royal Ballet of London, og som det sanglige krydderi pÄ forestillingen synger Jens-Chr. Wandt akkompageret af Holmens Herrekvartet, Holmgang.

Med i Skagen er ogsÄ den verdensberÞmte Prima Ballerina; Alina Cojocaru. Hun skulle have danset sidste sommer, men mÄtte melde fra pga en skade hun pÄdrog sig kort fÞr balletten skulle danse i Skagen. Efter en operation og en langt genoptrÊningsforlÞb gjorde hun forrige uge come-back pÄ Royal Ballet i London i sin glansrolle som Giselle, anmelderne var begejstret og efterflg. var der over 30 min. applaus.

– Jeg glĂŠder mig meget over at Alina Cojocaru er med i Skagen, siger Jens-Chr. Wandt, hun er en af verdens allerbedste dansere, og det er som om at hendes sygdomsforlĂžb har givet hendes dans en ekstra, ja nĂŠrmest dybere dimension.

Alina Cojocaru er fĂždt i RumĂŠnien og blev solodanser ved Royal Ballet i en alder af blot 20 Ă„r. Her har hun danset alle de vigtige partier fra bĂ„de det klassiske og det moderne repertoire, og mange koreografer har skabt balletter specielt til hende. I Skagen danser hun sammen med sin faste partner – bĂ„de privat og pĂ„ scenen – Johan Kobborg, den store ”Grand Pas de Deux” fra balletten Copelia. Hun danser hovedpartiet i den lille ballet som Johan Kobborg lader fĂ„ sin ur-premiere i Skagen, og endelig er hun med i divertissementet – Rosen-adagioen – fra Tornerose.

Forberedelserne er mange til sÄ stort et gÊstespil, og lige nu er Jens-Christian Wandt i Skagen for at fÄ Þkonomien til gÄ op.
– Det er en stor glĂŠde at se hvordan lokale erhvervsdrivende og fonde stĂžtter op om gĂŠstespillet, siger Jens-Chr. Wandt, efter sidste Ă„r forestilling ved folk hvad Verdensballetten byder pĂ„, og selvom der bĂ„de er finanskrise og mange andre gode ting at stĂžtte, sĂ„ mĂŠrker jeg en stor entusiasme og interesse fra lokale sponsorer. Vi har et budget pĂ„ et godt stykke over en Âœ million kr., og nĂ„r halvdelen af billetter til forestillingerne er gratis, sĂ„ skal der nogle sponsorkroner i kassen, men vi er godt pĂ„ vej og nĂŠrmer os mĂ„let.

Samarbejdspartnerne er igen Skov- & Naturstyrelsen, Visit Nordjylland, Frederikshavn Kommune, Nordic, PS-Communication og Kopenhagen Fur (der er Ă„rets hovedsponsor).

Billetsalget begynder tirsdag den 2. juni fra Skagens Turistkontor, der er ogsÄ mulighed for at kÞbe billetter over skagenbilletten.dk. En siddeplads koster i Är 160 kr. og ligesom sidste Är er stÄpladser gratis, dog skal man hente en adgangsbillet pÄ turistkontoret.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Verdens balletten kommer atter til Skagen denne sommer' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger