Nye retningslinjer for debat på SkagensAvis.dk

Nye retningslinjer for debat på SkagensAvis.dk

2. august 2009 - kl. 18:28 - af

Efter megen overvejelse har vi besluttet følgende nye regler for debat på SkagensAvis.dk: Vi ønsker en seriøst og konstruktiv debat, frigjort for almindelig brok. Derfor er der nogle retningslinjer som skal overholdes.

Vi accepterer ikke længere anonyme indlæg, så kommentaren skal nu være ledsaget af eget navn. Hvis vi er i tvivl om navnet ved kommentaren er autentisk vil kommentaren ikke blive offentligjort! Det er således kommentar skriveren som har ansvaret for, at det er tydeligt, at man er hvem man udgiver sig for at være. I feltet for navn skal dit fulde navn udfyldes, gerne samtidigt med at du registrerer sig som bruger, eller alternativt blot ganske enkelt afslutter din kommentar med navn og adresse.

Skriv i et ordentligt sprog. Vær saglig og ærlig i dine indlæg, og skriv kun det du selv kan stå inde for.

Vigtigt: Enkelte personer indeholder fra tid til anden, mængder af vrede og frustration, som i nogle tilfælde giver anledning til en hel “sværm” af kommentarer, som i det store hele blot indeholder ukonstruktiv brok. I disse tilfælde forbeholder vi os retten til at redigere, eller samle, og i nogle tilfælde helt at udelade disse kommentarer. Derfor bør dine kommentarer, hvis de indeholder kritik, også indeholde forslag til konstruktive alternative løsninger, således at det hele ikke kun fortaber sig i meningsløs brok.

Der må ikke være reklamebudskaber i dit indlæg, hvis du er i tvivl så kontakt os først.

Når du skriver en kommentar til en eksisterende artikel, så forvent op til 24 timer før dit indlæg er online, i nogle tilfælde kan der dog gå længere tid før dit indlæg kommer online. Vi scanner for reklame og spam før dit indlæg kommer online.

Hvis du skriver et helt nyt indlæg, og sender det til os som email eller via SMS/MMS, så kan der gå op til 48 timer før dit indlæg er online, i nogle tilfælde kan der dog gå længere tid før dit indlæg kommer online, så skriv i god tid, hvis det er vigtigt at indlægget kommer online til et specielt tidspunkt.

Spørgsmål ? – tøv ikke med at kontakte os.

Email: redaktion@skagensavis.dk

Telefon: 5080 9990

Post: Ulrik Plesnersvej 58, 9990 Skagen

7 kommentarer til “Nye retningslinjer for debat på SkagensAvis.dk” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

7 kommentarer til “Nye retningslinjer for debat på SkagensAvis.dk”

  • Og igen lykkedes det for Paul Wenzel, at komme med noget totalt OFF TOPIC.

    Man undrer sig over, hvordan Redaktionen. her på den ellers udmærkede netavis. kan godkende et sådan indlæg.

  • På den anden side, der har ikke rigtig været nogen debat, efter Skagens Avis har bedt personer der skriver ind, at komme med deres navne og adresser – det kan også blive for kedeligt.
    På havnen ser jeg hver morgen, nogle unge piger i Kommunens gule farver. De gør et godt job, men desværre ser man ikke megen ros – men de her unge piger, drøner rundt med kost og sorte plastiksække og samler op efter vore turisters og unge Skawboers færde og hærgen. Kom forbi kl. 09.00 så er der bare renset op. De skal have tak, håber der er flere der, som sætte pris på dette job, som pigerne udfører.
    Paul Wenzel

  • Super godt – fik fremprovokeret noget godt, så Jens, Saksen o.s.v. kan sidde hjemme med deres indeklemte brok.
    Paul Wenzel

  • Super godt initiativ, kan kun gøre “vores” avis endnu bedre og i nogle`s øjne mere saglig!
    tak for det
    mvh
    Pia karlsen

  • Christen Justesen

    Også jeg ønsker at rose redaktionen på Skagen Avis for de nye retnigslinjer.
    Fint at skribenter ved navns nævnelse fremover skal stå ved deres indlæg og ikke bare kan skrive uhæmmet og skjule sig bag dæknavne som “saksen” og mange andre navne.

    Christen Justesen
    Vesterbyvej 29
    Skagen

  • Jakob Levesen

    JA og det blever da helt fantatisk godt, når selvsamme redaktør også lader egne skriverier indgå under den nye tilsyneladende skarpe kniv.

    Vi ser!

  • Niels Chr. Larsen

    Det glæder mig utroligt meget, at webredaktøren nu vil arbejde for at få en sober og lødig debat på Skagens Avis.dk, for den har da for det meste desværre skræmt flere væk end den har tiltrukket folk..

    Med venlige hilsner
    Niels Chr. Larsen
    Rimmervej 32

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nye retningslinjer for debat på SkagensAvis.dk' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger