Ordet er frit: Hvad kan man fÄ for en krone?

Ordet er frit: Hvad kan man fÄ for en krone?

24. september 2009 - kl. 0:22 - af

I disse for vores kommune sĂ„ Ăžkonomisk trĂŠngte tider burde overskriften give anledning til at medlemmerne af byrĂ„det ser pĂ„, hvor man fĂ„r mest for pengene. Anledningen til dette indlĂŠg er, at der i Ăžjeblikket cirkulere en del besparelsesforslag, hvoraf det bl.a. fremgĂ„r at foreningsverdenen heller ikke gĂ„r ram forbi. Konkret stĂ„r foreningsverdenen til at miste over 500.000 kr. i tilskud. PĂ„ engang mange penge for de mange foreninger, der modtager tilskud via Frederikshavnerordningen – men pĂ„ den anden side et meget beskedent belĂžb i forhold til kommunens budget pĂ„ ca. 3 mia. Ved den sidste kommune sammenlĂŠgning var der heldigvis politisk enighed om, at foreningerne ikke skulle stilles ringere. Jeg vil pĂ„ IdrĂŠtssamvirkets vegne opfordre til at omrĂ„det friholdes i forbindelse med besparelsernes gennemfĂžrelse. Hvis I gĂžr livet for ”surt” for foreningslederne bliver den regning, der skal betales senere hen meget stĂžrre.

Forenings Danmark:
I Danmark findes der ca. 80.000 foreninger og heraf er der ca. 20.000 foreninger godkendt efter folkeoplysningsloven – heraf har vi ca. 300 i Frederikshavn Kommune. Hver dansker fra vugge til grav er gennemsnit medlem af 2,8 foreninger – det hĂžjeste i verden. De mange foreninger har igen en rĂŠkke ildsjĂŠle, der frivilligt og ulĂžnnet i foreningerne kĂŠmper en daglig kamp med at fĂ„ foreningen til at lĂžbe rundt i en tid hvor rekrutteringen af trĂŠnere, ledere og andre frivillige til stadighed er under pres. Hertil kommer det velkendte problemer i alle foreninger med at fĂ„ Ăžkonomien til at lĂžbe rundt.
Mange af disse foreninger inden for idrÊttens omrÄde er i Frederikshavn Kommune igen medlem af IdrÊtssamvirket, der sÄ reprÊsenterer disse foreninger i forskellige sammenhÊnge igennem forskellige udvalg, herunder folkeoplysningsudvalget, der bl.a. godkender de foreninger som modtager tilskud iht. Folkeoplysningsloven.

Det frivillige arbejde.
Til illustration af betydningen af det arbejde, der foregĂ„r ude i de mange foreninger ved man at ca. 1/3 af alle danskere er engageret i frivilligt foreningsarbejde svarende til 17 timer pr. mĂ„ned og at dette modsvarer 110.000 fuldtidsansattes arbejde og at vĂŠrdien af arbejdet anslĂ„s til astronomiske35 mia. om Ă„ret. Med mit kendskab til de mange velfungerende foreninger vi har i Frederikshavn kommune fĂžler jeg mig overbevist om at vi ikke bare lever op til disse tal pĂ„ gennemsnitsbasis – vi overgĂ„r dem langt. Vi er mĂ„ske den kommune i landet, hvor foreningerne bedst leverer varen bĂ„de i de mange breddeklubber men ogsĂ„ pĂ„ eliteplan. Foreningerne er igen arnestedet for store tilbagevendende begivenheder som eks. Dana Cup og RĂždspĂŠtte Cup, der igen trĂŠkket tusindvis af deltagerne og gĂŠster til vores omrĂ„de og dermed skaffer en betydelige omsĂŠtningsforĂžgelse til vores hoteller, restauranter og forretninger. Igen foregĂ„r dette arbejde ved frivillig og ulĂžnnet arbejdskraft.

Forebyggelse er bedre end helbredelse.
For mig at se er vores foreninger den bedste samfundsÞkonomiske investering man overhovedet kan forestille sig. I en lang rÊkke kommuner man udviklet dette samarbejde yderligere sÄledes at foreningerne lÞser Þvrige samfundsmÊssige opgaver indenfor en lang rÊkke omrÄder bla. bÞrnepasningsomrÄdet. MÄske var det en ideŽ at forfÞlge fremover, men i hvert fald er det halslÞs gerning at skÊre ned pÄ mÄske det omrÄde hvor man fÄr allermest for pengene. IntegrationsspÞrgsmÄl, motion og sundhed, bekÊmpelse af kriminalitet ved at holde vores bÞrn og unge fra gader og strÊder er andre samfundsÞkonomiske gevinster.

Vores opfattelse her i Danmark med en foreningsverden er hel unik set i et stĂžrre perspektiv. Mange andre steder rundt i verdenen foregĂ„r aktiviteterne enten kun i skoleverdenen og/eller hos private udbydere. Det betyder, at man mange andre steder ikke dyrket idrĂŠt pĂ„ sekunda plan med deraf fĂžlgende problemer i relation til folkesundheden – ligesom det bestemt heller ikke alle der kan fĂ„ rĂ„d til at dyrke idrĂŠt.

Til vores byrÄdspolitikere skal der derfra fra IdrÊtssamvirket lyde en opfordring til at overveje de besparelsesforslag der er fremlagt pÄ omrÄdet.
Svaret pÄ overskriften er i Þvrigt: En aktivitetstime hos en forening i Frederikshavn kommune.

Af Peter Laigaard, Lektor Frederikshavn Handelsskole, Formand IdrÊtssamvirket Frederikshavn kommune, ByrÄdskandidat (V)

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ordet er frit: Hvad kan man fÄ for en krone?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER