Ordet er frit: Hvad kan man få for en krone?

Ordet er frit: Hvad kan man få for en krone?

24. september 2009 - kl. 0:22 - af

I disse for vores kommune s√• √łkonomisk tr√¶ngte tider burde overskriften give anledning til at medlemmerne af byr√•det ser p√•, hvor man f√•r mest for pengene. Anledningen til dette indl√¶g er, at der i √łjeblikket cirkulere en del besparelsesforslag, hvoraf det bl.a. fremg√•r at foreningsverdenen heller ikke g√•r ram forbi. Konkret st√•r foreningsverdenen til at miste over 500.000 kr. i tilskud. P√• engang mange penge for de mange foreninger, der modtager tilskud via Frederikshavnerordningen ‚Äď men p√• den anden side et meget beskedent bel√łb i forhold til kommunens budget p√• ca. 3 mia. Ved den sidste kommune sammenl√¶gning var der heldigvis politisk enighed om, at foreningerne ikke skulle stilles ringere. Jeg vil p√• Idr√¶tssamvirkets vegne opfordre til at omr√•det friholdes i forbindelse med besparelsernes gennemf√łrelse. Hvis I g√łr livet for ‚ÄĚsurt‚ÄĚ for foreningslederne bliver den regning, der skal betales senere hen meget st√łrre.

Forenings Danmark:
I Danmark findes der ca. 80.000 foreninger og heraf er der ca. 20.000 foreninger godkendt efter folkeoplysningsloven ‚Äď heraf har vi ca. 300 i Frederikshavn Kommune. Hver dansker fra vugge til grav er gennemsnit medlem af 2,8 foreninger ‚Äď det h√łjeste i verden. De mange foreninger har igen en r√¶kke ildsj√¶le, der frivilligt og ul√łnnet i foreningerne k√¶mper en daglig kamp med at f√• foreningen til at l√łbe rundt i en tid hvor rekrutteringen af tr√¶nere, ledere og andre frivillige til stadighed er under pres. Hertil kommer det velkendte problemer i alle foreninger med at f√• √łkonomien til at l√łbe rundt.
Mange af disse foreninger inden for idrættens område er i Frederikshavn Kommune igen medlem af Idrætssamvirket, der så repræsenterer disse foreninger i forskellige sammenhænge igennem forskellige udvalg, herunder folkeoplysningsudvalget, der bl.a. godkender de foreninger som modtager tilskud iht. Folkeoplysningsloven.

Det frivillige arbejde.
Til illustration af betydningen af det arbejde, der foreg√•r ude i de mange foreninger ved man at ca. 1/3 af alle danskere er engageret i frivilligt foreningsarbejde svarende til 17 timer pr. m√•ned og at dette modsvarer 110.000 fuldtidsansattes arbejde og at v√¶rdien af arbejdet ansl√•s til astronomiske35 mia. om √•ret. Med mit kendskab til de mange velfungerende foreninger vi har i Frederikshavn kommune f√łler jeg mig overbevist om at vi ikke bare lever op til disse tal p√• gennemsnitsbasis ‚Äď vi overg√•r dem langt. Vi er m√•ske den kommune i landet, hvor foreningerne bedst leverer varen b√•de i de mange breddeklubber men ogs√• p√• eliteplan. Foreningerne er igen arnestedet for store tilbagevendende begivenheder som eks. Dana Cup og R√łdsp√¶tte Cup, der igen tr√¶kket tusindvis af deltagerne og g√¶ster til vores omr√•de og dermed skaffer en betydelige oms√¶tningsfor√łgelse til vores hoteller, restauranter og forretninger. Igen foreg√•r dette arbejde ved frivillig og ul√łnnet arbejdskraft.

Forebyggelse er bedre end helbredelse.
For mig at se er vores foreninger den bedste samfunds√łkonomiske investering man overhovedet kan forestille sig. I en lang r√¶kke kommuner man udviklet dette samarbejde yderligere s√•ledes at foreningerne l√łser √łvrige samfundsm√¶ssige opgaver indenfor en lang r√¶kke omr√•der bla. b√łrnepasningsomr√•det. M√•ske var det en ide¬ī at forf√łlge fremover, men i hvert fald er det halsl√łs gerning at sk√¶re ned p√• m√•ske det omr√•de hvor man f√•r allermest for pengene. Integrationssp√łrgsm√•l, motion og sundhed, bek√¶mpelse af kriminalitet ved at holde vores b√łrn og unge fra gader og str√¶der er andre samfunds√łkonomiske gevinster.

Vores opfattelse her i Danmark med en foreningsverden er hel unik set i et st√łrre perspektiv. Mange andre steder rundt i verdenen foreg√•r aktiviteterne enten kun i skoleverdenen og/eller hos private udbydere. Det betyder, at man mange andre steder ikke dyrket idr√¶t p√• sekunda plan med deraf f√łlgende problemer i relation til folkesundheden ‚Äď ligesom det bestemt heller ikke alle der kan f√• r√•d til at dyrke idr√¶t.

Til vores byrådspolitikere skal der derfra fra Idrætssamvirket lyde en opfordring til at overveje de besparelsesforslag der er fremlagt på området.
Svaret p√• overskriften er i √łvrigt: En aktivitetstime hos en forening i Frederikshavn kommune.

Af Peter Laigaard, Lektor Frederikshavn Handelsskole, Formand Idrætssamvirket Frederikshavn kommune, Byrådskandidat (V)

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ordet er frit: Hvad kan man få for en krone?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER