Stor succes for Maiken Helbo i Tyskland

Stor succes for Maiken Helbo i Tyskland

10. marts 2010 - kl. 0:20 - af

I december 2009 greb 18-Ärige Maiken Helbo chancen og flyttede til Tyskland for at forsÞge at leve af hendes sport. Efter at have opnÄet flere gode resultater bÄde nationalt og internationalt, besluttede Maiken sig for at stoppe sin uddannelse pÄ HHX og sÞge et ledigt job som rytter hos Team Illbruck i Lohmar Tyskland.

 

Stalden er ejet af den tyske erhvervskvinde Sabine Illbruck, hvis familie har tradition for at stĂžtte unge talenter i sporten. I stalden er der tilknyttet flere trĂŠnere og topryttere som rĂŠkker helt op i den tyske ridesportselite.

Maiken var for fÞrste gang i denne weekend, til stÊvne pÄ nogle af staldens ungheste og sin egen hest Passau. I alt blev det til en medaljehÞst bestÄende af en 1.plads, to 3.pladser, en 4.- og en 5.plads i svÊrhedsgraderne Mb og Ma.

 

Maiken er sponsoreret af Nordjyske Bank. Arkivfoto: Her ses hun sammen med CenterdirektĂžr Per Gunder

Maiken er sponsoreret af Nordjyske Bank. Arkivfoto: Her ses hun sammen med CenterdirektĂžr Per Gunder

3 kommentarer til “Stor succes for Maiken Helbo i Tyskland” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Stor succes for Maiken Helbo i Tyskland”

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor succes for Maiken Helbo i Tyskland' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger