
Konkurrence: Vind billetter til Cirkus Arena
8. maj 2010 - kl. 11:18 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I samarbejde med Cirkus Arena udlodder SkagensAvis.dk billetter til Cirkus Arenas forestilling på Torsdag den 13. maj kl. 15.00. Det er naturligvis på Gl. Landevej (Træfpladsen) at Arena holder til. Alt du skal gøre for at deltage i konkurrencen er at svare på spørgsmålet og sende en mail til Avisen.
1 x1. præmie, 1 gevinstkort: ”tag familien med i Cirkus Arena ( 6 personer popcorn og sodavand eller fadøl til 6 personer.)
5 x 2. præmier, 5 gevinstkort a 2 billetter
Hvilket Cirkus er Nordens største ?
Skriv dit svar og mail det til mfe@skagensavis.dk ( skriv “arena” i emnefeltet )
Husk at skrive navn, adresse, og telefonnummer.
De 6 vindere kontaktes af SkagensAvis.dk
Vinderne udtrækkes Onsdag den 12. maj, og offentliggøres her på siden.
Herunder kan du læse mere om Cirkus Arena´s fantastiske forstilling:
Gigantshow med 70 dyr og – artister
Cirkus Arena 2010 præsenterer det største opbud af stjerneartister og cirkusdyr – der er set i mange år i Danmark. – Med 55 år i morskabens tjeneste er Cirkus Arena fast forankret som danskernes foretrukne cirkus nr. 1. Giv lattermusklerne frie tøjler, læn Dem tilbage og nyd forestillingen. Cirkus Arena 2010 tager udgangspunkt i det traditionelle cirkus med den runde manege, flotte dyrenumre med heste og elefanter – hunde – zebraer – dromedarer – alpakaer. Herefter suser forestillingen lige ind i nutiden på ryggen af 6 motorcykler.
De skal se artisteri i verdensklasse og med en høj humorfaktor. Vi lover topunderholdning til alle generationer – kort sagt: Her er cirkusforestillingen for hele familien.
En verdenssensation vender tilbage – Første gang Daniel Diorio og hans Globe of Death optrådte i Cirkus Arena var de 3 kørere i kuglen, Det var en sensation, man ikke tidligere havde set i Danmark. Så gik drengene fra Brasilien hjem og øvede sig og vendte tilbage i 2005 med 4 kørere i kuglen. 3 år senere påstod Daniel og hans Hell Drivers, at de kunne presse 5 kørere ind i kuglen – samtidigt. Alle, der oplevede dette nummer i 2008, var enige om, at nu var grænsen nået! Nu prøver de igen – de vil slå deres egen rekord! Samme kugle, samme motorcykler, Men nu med 6 kørere samtidigt. Det bliver vildt nervepirrende.
Masser af flotte dyr – Cirkus og dyr hører sammen og i årets forestilling er der lagt særlig vægt på de flotte dyrenumre. Familien Casselly viser deres fantastiske afrikanske elefanter med Merrylu, verdens yngste elefanttræner, der også optræder som Ballerina til hest. Arenas elegante hvide araberhingste i frihedsdressur fremvises for første gang af Laura Berdino. Laura er pigen fra Viborg, der startede som feriebarn og mange år senere giftede sig med Jackie Berdino. De skal se en herlig eksotisk fremvisning af dromedarer, zebraer og alpakaer ved Patrick Berdino, 4. generation i familien Berdino. Menneskets og ikke mindst Wolfgang Lauenburgers bedste venner er en samling af herlige hundebasser, som mestrer de sjoveste kunster.
Klovne og akrobatik – Forestillingen byder på fremragende akrobatik, med Jongløren Roby Berousek, de forrygende flyvende mennesker fra den prisbelønnede kinesiske stortrup The Sailors, der sammen med de tre Wozniewski giver forestillingen stil og klasse. Den italienske spasmager Jimmy Folco er på spil både indenfor og udenfor manegen. Konstantin Mouraviev og Max Weldy er umulige at sætte i en artistisk bås, men når akrobaterne klovner og klovnen er en akrobat, så letter latteren fra stolerækkerne, og forestillingen bliver til en totaloplevelse. Forestillingen varer ca. 2 timer og 20 minutter inkl. pause.
2 kommentarer til “Konkurrence: Vind billetter til Cirkus Arena” under annoncerne.
hej det er ikke på dch´s plads, men der imod på træfpladsen, der er cirkus bare til orientering
Hej Michael
Til din orientering så er cirkus ikke på træfpladsen, Gl. Landevej, men DcH’s træningsplads Gl. Landevej, ude ved børnehaven Fyrrekrat.