
Liv på Rådhuset: Mulighed for model casting
3. marts 2011 - kl. 0:51 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Til det store professionelle modeshow ”Liv på Rådhuset” der finder sted på Skagen Rådhus, hvor dørene åbnes kl. 15.00 den 19. marts, med show kl. 16.00 og kl. 18.00, er der nu mulighed for at blive casted som model af Mette Tønnesen som er indehaver af modelbureauet ”modelbooking.com”, Århus.
Indehaveren af modelbureauet, som stiller med 9 modeller til den store event på Rådhuset, vil kl. 17.00 holde et kort indlæg hvor hun fortæller om modelverden og desuden kan du overvære 2 professionelle modeller, med over 15 års erfaring, posere foran kameraet.
Derefter har du, hvis du har en billet til modeshowet, mulighed for at blive casted. Er du pige skal du være mindst 14 år gammel og minimum 173 cm høj. Er du en dreng skal du være 16 år eller derover, og være mellem 183 og 190 cm høj.
Stiller du op, så har du chancen for at få vurderet dine muligheder som model vurderet af Mette Tønnesen, modelbureauet i Århus og en professionel fotograf.
Der er lagt om til den helt store oplevelse på Rådhuset, hvor der foruden modeshow, vil være jazzmusik og udstilling af fotos, tegninger m.m. omkring tilblivelsen af Skagen Rådhus. Herudover vil der være udskænkning af Skagen Sunset drink fra Hr. Høyer.
Billetter, der er incl. catwalk, musik, drink, snack og evt. casting, kan købes hos de deltagende forretninger:
Rosenhaven, Pier 1, Estetique, Colorit, Napapijri, Skagen Designs og Hr. Høyer.
Arrangør: Anne Madirazzza
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Liv på Rådhuset: Mulighed for model casting ' til en bekendt