Forrygende koncert med 4. og 5. klasserne

Forrygende koncert med 4. og 5. klasserne

13. april 2011 - kl. 10:18 - af

I går aftes holdt den tidligere Skagen Kommunes 4. og 5 klasser koncert i Skagen Hallen. De over 180 elever sang i et kæmpe kor, og aftenens tema var sange af RayDee Ohh og Danser med Drenge. Bag arrangementet står Musikskolen, og eventen med 4. og 5. klasserne er en årlig tilbagevenden begivenhed.

Eleverne har igennem et stykke tid øvet sig på deres respektive skoler, og brugte dagen i går på at øve sammen, inden de så i går aftes fyrede den af foran næsten 500 forældre, søskende, bedsteforældre og andre intereserede.

Billedet herover er fra koncerten, mens billederne nederst i artiklen er fra generalprøven, tirsdag eftermiddag.

Ud over det store kor var der også solistoptrædener og musik fra elever på musikskolen.

Videoerne herunder var korets to sidste sange. Ray Dee Ohh – Jeg vil la’ lyset brænde og Danser Med Drenge – Intet at frygte.


2 kommentarer til “Forrygende koncert med 4. og 5. klasserne” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Forrygende koncert med 4. og 5. klasserne”

  • Utrolig god koncert, skide godt arbejde af både børn og lærere. Men det var en skam at man ikke havde mere styr på lyden, når så mange havde knoklet for at få det til at lykkedes.

  • Fed koncert, med så mange dygtige børn. En kæmpe oplevelse:-)

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Forrygende koncert med 4. og 5. klasserne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger