Generalforsamling i By- og Landskabskultur

Generalforsamling i By- og Landskabskultur

9. juni 2011 - kl. 9:50 - af

Foreningen for By- og Landskabskultur for Skagen og Raabjerg sogne har den 7. juni afholdt ordinær generalforsamling i By og Egnsmuseet.

På generalforsamlingen blev bestyrelsen genvalgt, dog således at Jens Daugård er trådt tilbage som formand på grund af sit engagement hinsidan.

Per Kempff-Nordkap, der i√łvrigt i en tid har fungeret som formand , blev valgt til ny formand.

Som suppleanter blev Jens Daugård, Michael Ax og Ingolf Hedegaard valgt.

Som revisor blev Jan Andersen genvalgt .

Foreningens vedtægter blev ændret således, at Borgerforeningerne i Aalbæk og Hulsig kan lade sig repræsentere i bestyrelse.

Formandens beretning:

Det har v√¶ret et √•r med skidt og kanel – som det meget sigende er udtrykt ved udviklingen af Gammel Pier, hvor en af Danmarks mest ber√łmte sev√¶rdigheder skamferes p√• det skammeligste som udm√łntningen af de muligheder den nye mere offensive lokalplan for turisthavnen (Midterhavnen) giver.

Netop denne lokalplan var ellers blevet et eksempel på et rigtig godt samarbejde mellem kommune og by.

Det er m√•ske meget sigende, at havnens bestyrelse ikke ville v√¶re med i byens henvendelse til kommunen om et planpause – eller rettere en t√¶nke pause – en henvendelse der var initiatiret af erhvervs- og handelstandsforeningerne og os og endte med et borgerm√łde, der lige netop nu er sat p√• dagsordenen p√• Plan- og Milj√łudvalgets m√łde i dag for at igangs√¶tte udarbejdelsen af en Masterplan for Skagen.

Det har v√¶ret et meget vekslende forl√łb af vort samarbejde med kommunen – hvor det har v√¶ret modarbejdende og nu mere er en slags samarbejdende – som sikkert har sin bund i, at kommunen har lagt sin stil om under indtryk af borgerm√łdet meget pr√¶cise og dybe udsagn, der l√• i forbl√łffende forl√¶ngelse af foreningens anbefalinger.

Vi har et par sager, der vel i lang tid ogs√• fremover vil g√łre krav p√• vor opm√¶rksomhed – hovedparten har sit udspring i Vester Strand Vej – (46, 54 og 56)

Vi bliver, forventer jeg inviteret ind i arbejdet med udarbejdelse af Skagens Masterplan, og vi vil med lidt beh√¶ndighed kunne f√• en vis indflydelse specielt p√• baggrund af, at borgerm√łdet og foreningen stort set var som h√•nd i handske.

Uden at skulle g√• i detaljer med de utrolig mange lokalplaner og h√łringssvar, vi har v√¶ret indblandet i, skal jeg lige n√¶vne nogle f√•:

1. Vi har f√•et h√łringsskrivelse vedr√łrende dispensationer for altaner p√• ben – vort svar har v√¶ret et pragmatisk og efter vor opfattelse fremadrettet svar – midlertidig tilladelse, men genopretning ved ejerskifte eller v√¶sentlige forbedringer

2. Dispensation for helårsbeboelse Рvi har henvist til vor overordnede opfattelse og anbefalet en generel dispensation for kulturbydelene med tilladelse til erhvervsmæssig ferie udlejning.

Bestyrelse er ikke n√łdvendigvis regressiv, men vi mener, at forandringer skal ske med st√łrste respekt for Skagen s√¶regne v√¶rdier.

Vi mener endvidere at beboelseområderne til helårsbeboelse skal forkæles, forbedres og beskyttes.

Vi håber at fortsætte de spirende gode takter i samarbejdet med kommunen og forventer at blive brugt, og til det forhold har bestyrelsen foreslået, at repræsentanter fra de 2 lokale borgerforeninger РAalbæk og Hulsig Рfår mulighed for at blive præsenteret i bestyrelsen, for at foreningen vil kunne blive en kvalitativ god spiller på fremtidens bane.

Bestyrelsen er glad for, at der er givet tilsagn.

Til sidst ville jeg gerne have sagt et ordentlig farvel til Jens, som dog ikke g√•r som s√•dan, men gerne vil forts√¶tte som suppleant og jeg vil meget gerne sige tak til hele bestyrelsen for et forn√łjeligt samarbejde – det skal v√¶re morsomt at v√¶re nyttig

Til aller sidst sender jeg en tak til Handelstands og Erhvervsforeningen for et fortræffeligt samarbejde som vi her i vor lille forening gerne ser fortsætte.

Per Kempff-Nordkap

Formand

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i By- og Landskabskultur' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER