
Mads Lykke Nielsen er til daglig ansat i Bygma Skagen. Han skal i nĂŠste uge deltage i sine to fĂžrste internationale turneringer.
Mads skal til hold-VM i golf
5. august 2011 - kl. 14:30 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Skagboen Mads Lykke Nielsen er en af de fire danske golfspillere, der er klar til Mens Team World Handigolf Championships 2011 â hold-VM i golf for spillere med fysiske handicap. VM afholdes fra den 8.-10. august i Bokskogens GK lidt uden for MalmĂž.
Mens Team World Handigolf Championships 2011 afholdes pÄ Bokskogens Golf Klubs baner, der er en af Sveriges absolut bedste golfbaner placeret ca. 15 km. uden for MalmÞ.
MÄlgruppen er golfspillere med bevÊgelseshandicap/fysisk funktionsnedsÊttelse. En del af spillerne er benamputerede og spiller med protese, andre mangler en arm eller har markant nedsat styrke eller bevÊgelighed. Alle spillere skal vÊre godkendt af EDGA m.h.p. overholdelse af mindstehandicap.
Nordjysk islĂŠt
Det danske hold bestÄr af fire spillere samt holdkaptajn JÞrgen Krogh, HelsingÞr GC. Blandt de fire spillere er Mads Lykke Nielsen, der til daglig spiller pÄ 3. divisionsholdet i Frederikshavn GK. Den nyuddannede bygningskonstruktÞr, der har en skulderlammelse, blev fÞrst i sidste sÊson opmÊrksom pÄ, at der findes golf for spillere med handicap.
– Jeg har fĂžrst for nyligt fĂ„et mit EDGA-pass, sĂ„ det hele er ret nyt for mig. En af de andre danske spillere, Stefan MĂžrkholt, og jeg bliver i Sverige efter VM og skal spille Swedish invitational, hvilket sammen med VM er min fĂžrste stĂžrre turnering.
Det er et tÊndt dansk hold, der tager til Sverige allerede lÞrdag for at lade op. SÞndag er der prÞverunde, og mandag gÄr det for alvor lÞs. Den danske mÄlsÊtning er at komme i top 5, og rammer holdet storspillet, kan det mÄske blive til mere.
Spilleform
Der spilles uden sĂŠrligt hensyn til deltagernes fysiske handicap eller registrerede golfhandicap, idet matcherne afgĂžres ved slagspil fra âscratchâ, dvs. uden tildelte slag. Spilleformen er som ved Ryder Cup o.l. store turneringer for de professionelle golfspillere, idet der spilles sĂ„vel par-spil (foursomes/fourballs) og individuelt (singler). Ved dette VM spiller hvert hold 7 matcher â 5 singler, 1 foursome og 1 fourball â over de tre dage, og scoren (antal slag) fra de seks bedste matcher er tĂŠllende.
Antal deltagere
14 hold Ă 4 spillere (Sverige og Storbritannien stiller med to hold)
Deltagende nationer
Australien, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Frankrig, Ăstrig, Tyskland, Italien, Sydafrika, Japan og Danmark.
Officiel hjemmeside
http://www.wchandigolf2011.com/
Tidspunkt
8.-10. august 2011. Registrering og trĂŠning fra den 6. august.
Danske spillere
âąStefan MĂžrkholt, GyttegĂ„rdens GK (hcp.0,7) benamputeret
âąMads Lykke Nielsen, Fredrikshavn GK (hcp.4,4) skulderlammelse
âąKeld Schmager, SmĂžrum GK (hcp.7,7) benamputeret
âąAxel Krogh, HelsingĂžr GC (hcp.4,5) fikseret rygsĂžjle (Mb. Bechterew)
âąHoldkaptajn JĂžrgen Krogh, HelsingĂžr GC

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mads skal til hold-VM i golf' til en bekendt