
Efter eget udsagn spillede Skagens mÄlmand, Henrik Andersen, sin sidste jyllandsseriekamp i sÞndags !
Jyllandseriestatus bibeholdt efter bundbrag
9. november 2011 - kl. 0:57 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
SĂžndag eftermiddag var Spar Nord Arena scenen, hvor nedrykningsslaget mellem Skagen IK og Thisted skulle afgĂžres. Lad mig sige med det samme, at kampen pĂ„ ingen mĂ„de blev en skĂžnhedsĂ„benbaring. Kampen endte uafgjort 0-0 efter et forlĂžb som var mere spĂŠndende end man kunne forestille sig pĂ„ forhĂ„nd. Inden kampen var det afgjort, at Skagen kunne “nĂžjes med”
uafgjort og at modstanderne fra Thisted skulle vinde for at overleve.
Thisted lagde et tungt pres pÄ Skagen fra fÞrste flÞjt. Thisted havde et pÄ dagen superstÊrkt mandskab til rÄdighed. Thisted havde i startopstillingen fire spillere som havde adskillige divisionskampe pÄ bagen i indevÊrende sÊson. De var i dagens anledning spilleberettiget pÄ 2. holdet i jyllandserien.
Vi havde til dagens kamp nok engang mĂ„tte “ryste posen” for at finde 14 mand med kompetence til at fĂ„ points, som ikke var ramt af skader.
Skaderne har vÊret en slem fÞlgesvend for Skagen IK i efterÄret 2011.
Allerede efter 10 minutters spil afviste veterankeeper Henrik Andersen for fĂžrste gang en Thistedspiller. Alene med Henrik fik Thistedspilleren afsluttet sĂ„ Henrik med stor sikkerhed kunne afvĂŠrge. Kort efter var den gal igen. Henrik reddede formidabelt en “fri header” fra nĂŠrt hold.
Fantastisk reaktion af “en gammel mand”. Super mĂ„lmandsspil. Midt i halvlegen har vi vores fĂžrste reelle afslutning ved Kaspar SĂžrensen som gik over mĂ„l.
Pausestillingen var 0-0. Straks fra anden halvlegs start blev vi presset tilbage igen. Heldigvis spillede hele Skagens hold med stort figtherhjerte. Alle mand kĂŠmpede alt hvad de havde lĂŠrt. Tommy Fuglsang udgik i starten af anden halvleg med skadesproblemer. Derefter blev trykket endnu mere intensiveret mod vort mĂ„l. Hver gang Thisted var nĂŠrgĂ„ende blev de presset af en Skagenspiller, eller som sidste udvej stoppet af Henrik Andersens imponerende mĂ„lmandsspil. Dommeren valgte at “forlĂŠnge kampen” med 5 minutter. Ikke lige det vi havde brug for. En fantastisk vilje bar skawboerne igennem de sidste minutter af kampen.
I kampens 95. minut lĂžd dommerens flĂžjte for sidste gang. En flok udmattede skawboer kunne rĂŠkke armene jublende i vejret.
Jyllandseriestatus i 2012 var hermed bibeholdt. Udtrykket “mĂ„let helliger midlet” mĂ„ vĂŠre rammende om indsatsen. KĂžnt var det pĂ„ ingen mĂ„de. Spillet var fantasilĂžst og stift, men netop derfor var det herligt, at alle “smĂžgede ĂŠrmerne op” og arbejdede kollektivt.
Nu venter en fodboldpause, hvor vi vil fokusere pÄ at fÄ de skadesramte spillere klar igen, samt fÄ arbejdet med den fysiske grundform i vintermÄnederne uden bold. SÄ er vi forhÄbentlig klar til et spÊndende forÄr i jyllandserie 2 i 2012.
TrĂŠner, Jesper Nielsen
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Jyllandseriestatus bibeholdt efter bundbrag' til en bekendt